Piatok, 24. marec, 2023 | Meniny má Gabriel

Z Banskej Bystrice zamieril k pyramídam. A priniesol ich domov

Tento umelec pre nás uchoval stratený Egypt.

Po krajine na Níle cestoval Libay od 9. decembra 1855 do 20. mája 1856. (Zdroj: Stredoslovenská galéria )
SkryťVypnúť reklamu

„Dal som si za úlohu uľahčiť vzdelanému cestovateľovi voľbu trasy a podnietiť jeho záujem tým, že – ako verný interpret – zobrazím krajinu a život obyvateľov tak, ako som ich v skutočnosti videl. Divy nílskeho údolia sú také veľké, že nepotrebujú ďalej prikrášľovať. Osud mi doprial zaznamenať si do skicára prečudesné premenlivé odtiene nílskeho údolia.“

Tieto slová napísal do svojej knihy Karol Ľudovít Libay. A či Karl Ludwig Libay alebo Libay Károly Lajos, ako ho volali počas života.

Rodák zo stredného Slovenska sa pred vyše 160 rokmi dostal až do lona pradávnej civilizácie, videl pyramídy, sfingu aj úchvatné chrámy s hieroglyfmi ospevujúcimi faraónov a zabudnutých bohov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A priniesol si ich so sebou na mnohých kresbách.

Obrázky z cesty po Oriente

Egypt: obrázky z cesty po Oriente. Taký názov niesla kniha, ktorá vyšla vo Viedni v roku 1857. Nebola výpravná, autor si ju vydal na vlastné náklady a predstavil svoje farebné litografie z krajiny na Níle.

Zanedlho však pre úspech nasledovalo nové, prepracované a reprezentatívne vydanie, v ktorom sa rozšíril počet litografií na šesťdesiat listov, album tiež obsahoval mapy trasy so zakreslenými lokalitami, sprievodný text mu napísal popredný dobový orientalista Alfréd von Kremer a kniha bola venovaná grófovi Josefovi Breunerovi.

SkryťVypnúť reklamu

S týmito dvoma Karol Ľudovít Libay precestoval Egypt. Na inšpiratívnej ceste boli od 9. decembra 1855 do 20. mája 1856 a umelec tu nebol na dovolenkovom výlete: jeho úlohou bolo výtvarne zdokumentovať všemožné pozoruhodnosti krajiny.

Od Alexandrie smerovali proti prúdu Nílu ku kataraktom v oblasti Núbie, navštívili Káhiru, Denderu, Edfu, chrámový komplex Karnak zasvätený bohovi Amonovi, významnú archeologickú lokalitu Abú Simbel aj Asuán, kde neskôr vznikla priehrada. Libay počas cesty skicoval, načrtával, maľoval. Vzniklo jedinečné dielo.

„Umelec v Egypte nepodľahol zvodom módneho, fantáziou podfarbeného zobrazovania a treba zdôrazniť, že s jemu vlastnou virtuozitou kreslil náročné panorámy i bohato zdobené interiéry starých chrámov,“ uviedla kunsthistorička Danica Zmetáková v katalógu výstavy jeho diel, ktorá sa v roku 1997 konala postupne v bratislavskej Slovenskej národnej galérii, piešťanskom Balneologickom múzeu a banskobystrickom Stredoslovenskom múzeu.

Dočítajte tento článok
s predplatným MYregiony.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

ilustračné foto

Barani majú postupový mečbal.


TASR 8 h
Ilustračná fotografia.

Lekári Rooseveltovej nemocnice ho vrátili späť k životu v poslednej chvíli.


TASR 9 h
Práce na Berggerichte.

V Banskej Štiavnici začnú budúci týždeň.


TASR 10 h

Po roku opäť otvorí letnú sezónu na banskobystrickom námestí obľúbené vinárske podujatie.


15 h

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu