BANSKÁ BYSTRICA. Stredoslovenský banský región vo vrcholnom stredoveku z pohľadu archeológie predstaví najbližšie Stretnutie s minulosťou pod Zelenou klenbou.
O tradícii baníctva v meste pod Urpínom a stredoslovenskom regióne bude v Stredoslovenskom múzeu (SSM) v Banskej Bystrici rozprávať archeológ a riaditeľ Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici Jozef Labuda.
Ako agentúru SITA informovala PR manažérka múzea Martina Saktorová, podujatie sa uskutoční v stredu 24. júla o 17:00 v Thurzovom dome v Banskej Bystrici.
Stredoslovenský región je najvýznamnejším banským regiónom Slovenska. Ide o oblasť najstaršieho dobývania medi na Slovensku v dobe bronzovej v lokalite Špania Dolina a Staré Hory. Zároveň sa v tejto oblasti vyskytovali prví prospektori – baníci, ktorými boli Kelti už v 3. storočí pred Kristom.
Práve na strednom Slovensku začiatkom 13. storočia založili najstaršie banícke mesto na Slovensku – Banskú Štiavnicu, a v 14. storočí vznikla v regióne aj prvá slovenská mincovňa v Kremnici, ktorá dnes patrí medzi najstaršie neustále vyrábajúce podniky na svete.
„Oblasť je mimoriadne zaujímavá tiež z hľadiska geologických pomerov. Bohaté ložiská zlata, striebra či medi v katastroch stredoslovenských miest boli zdrojom ich neskoršieho bohatstva. Od 80. rokov 20. storočia sa na týchto miestach robí archeologický výskum,“ povedal Labuda a dodal, že materiálna kultúra z výskumov poukazuje na špecifickosť osídlenia komunít v týchto lokalitách.
Cyklus prednášok s názvom Stretnutia s minulosťou pod Zelenou klenbou pokračuje už štvrtý rok. Ďalšie stretnutie s minulosťou sa uskutoční 21. augusta, prednášať bude reštaurátor Štefan Kocka na tému „Reštaurovanie mortuárií zo zbierok Stredoslovenského múzea“.