BANSKÁ BYSTRICA/POLOMKA. Hromadný úhyn rýb a vodných živočíchov na približne osemkilometrovom úseku rieky Hron pri Polomke prišiel vo veľmi nešťastnom čase.
Podľa predbežných výsledkov vyšetrovania spôsobili ekologickú katastrofu sedimenty, ktoré pri oprave vypustili z malej vodnej elektrárne.

Kal a blato zadusili v rieke na tomto úseku takmer všetko živé. Podľa odborníkov môže trvať roky, kým sa podarí obnoviť vodný režim rieky.
K nešťastnej udalosti pritom prišlo v čase, keď sa naplno rozbehli aktivity okolo návrhu na vyhlásenie chráneného areálu Alúvium Hrona.
V prípade úspešného vyhlásenia to bude najdlhší chránený areál na Slovensku.
Merať má viac ako 95 kilometrov a bude siahať od prameňa Hrona pri Telgárte až po Banskú Bystricu. Práve v tomto hornom úseku sa sústreďujú najväčšie prírodné hodnoty druhej najdlhšej slovenskej rieky.
Čo sa stalo na Hrone
Hromadný úhyn rýb a vodných živočíchov spôsobili pred niekoľkými dňami na Hrone pri Polomke podľa prvotných zistení sedimenty, ktoré do rieky vypustili počas opravy na prívodnom kanáli tunajšej malej vodnej elektrárne.

V bahne a nánosoch sa ryby udusili. Prípad už prevzala polícia aj Inšpekcia životného prostredia, ktorá zobrala zo znečisteného úseku vzorky vody.
Polícia začala trestné stíhanie vo veci prečinu porušovania ochrany vôd a ovzdušia.
Krajská policajná hovorkyňa Petra Kováčiková informovala, že predbežné škody stanovili na 27-tisíc eur a prípad je v štádiu objasňovania. Prevádzkovateľ malej vodnej elektrárne na naše mailové otázky neodpovedal.
Ochranári boli proti
Stanislav Ondruš, zoológ správy Národného parku Nízke Tatry je presvedčený, že napriek vážnemu ekologickému dosahu by táto havária nemala ovplyvniť proces vyhlásenia chráneného územia Alúvium Hrona.
„Keďže zatiaľ je táto havária v procese šetrenia, nebudeme sa k nej vyjadrovať,“ dodal s tým, že pri povoľovaní výstavby malej vodnej elektrárne boli zásadne proti, neodporúčali jej výstavbu v tomto úseku Hrona.