BANSKÁ BYSTRICA. Každoročne v auguste Banská Bystrica zožltne. Na svedomí to má invázna zlatobyľ kanadská a obrovská, ktorá sa stala pre prirodzené ekosystémy v meste a okolí vážnym problémom. Výrazné premnoženie rastliny je viditeľné nielen na viacerých neobhospodarovaných súkromných pozemkoch v meste, ale tiež v nive Hrona v celom našom regióne.
Botanik Správy NAPANtu Peter Turis hovorí, že problematiku inváznych druhov rastlín (ale aj živočíchov) rieši na Slovensku od 1. augusta tohto roka zákon o prevencii a manažmente introdukcie a šírenia inváznych nepôvodných druhov.
Zoznam inváznych druhov rastlín a živočíchov je uvedený v aktuálnom znení vyhlášky Ministerstva životného prostredia, kde sú uvedené aj spôsoby likvidácie inváznych rastlín.

"Z uvedeného zoznamu sa niektoré druhy inváznych rastlín vyskytujú aj v Národnom parku Nízke Tatry. Ich výskyt je sústredený najmä pozdĺž cestných a železničných komunikácií, na miestach pozmenených alebo ovplyvňovaných ľudskou činnosťou, alebo pozdĺž väčších vodných tokov, prevažne v ochrannom pásme národného parku. Často sa objavia tam, kde dochádza k narušeniu pôvodného vegetačného krytu v súvislosti s výstavbou. Na území samotného národného parku je zatiaľ výskyt týchto rastlín skôr ojedinelý," dodal botanik.