BANSKÁ BYSTRICA. 75. výročie SNP je predovšetkým aktom vďaky tým, ktorí sa boja za slobodu priamo zúčastnili. Nie je ich už veľa – podľa údajov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov ešte žije okolo 500 priamych účastníkov Povstania. Sú už v úctyhodnom veku a iba časti z nich zdravie dovolilo, aby sa dnešného okrúhleho výročia zúčastnili. Všetci si uvedomujú pominuteľnosť času a preto predovšetkým smerom k nim smerovali slová vďaky od prezidentky Zuzany Čaputovej, predsedu Národnej rady SR Andreja Danka aj predsedu vlády Petra Pellegriniho.
Božena Palacková z horehronskej obce Jasenie, ktorá žije v Brezne, má už krásnych 94 rokov. Na oslavy prišla spolu s vnučkou a synom. „Áno, to je tá pani, ktorá si po vojne ušila svadobné šaty z padáka,“ s hrdosťou o nej hovorí vnučka.
Pani Božena sa totiž stala jednou z hrdiniek dokumentu Ženy v SNP, ktorého autorkou je študentka Ateliéru intermédií na Fakulte umenia Ostravskej univerzity. Tá sa niekoľko mesiacov stretávala so ženami, ktoré Povstanie prežili a vznikol veľmi zaujímavý cyklus.
Pre Boženu Palackovú, ktorá bola spojkou partizánov v hydrocentrále Jasenie, to boli veľmi silné chvíle, v príbehu naznačené aj silnou metaforou. Z vojnového obdobia si totiž pani Božena zachovala vojenský padák a po vojne si z neho ušila svadobné šaty.
Iba pred pár dňami vypustili z lietadla nad Jasením padák spolu s batohom plným šatiek, ktoré boli vyšité vetami z príbehu Boženy Palackovej. „Vznik dokumentu, ale aj slávnosť v Jasení - to boli nezabudnuteľné momenty. Akoby sa vám všetky ťažké chvíle pretavili do nádeje, že už sa nikdy nič podobné zopakovať nemôže,“ dodala. Je trochu smutná, že mnohé deti dnes už nevedia o tejto etape novodobých dejín veľa, no nepovažuje to za ich chybu. „Zlyháva vzdelávanie na školách, ale aj to, že rodičia majú stále menej času porozprávať sa so svojimi deťmi,“ dodala.
Každý deň mohol byť posledný
Vladimír Strmeň, ktorý pred niekoľkými rokmi oslávil 91 rokov, sa zapojil do Postania ako 16- ročný. „Dnes by niekto povedal, že sme boli ešte deti. V nás však bola povinnosť voči vlasti a našim rodinám zakorenená tak silno, že sme si neuvedomovali ani to, že každý náš deň môže byť posledný,“ dodal.
Rodák zo Starých Hôr, ktorý dnes žije v Banskej Bystrici, sa po vypuknutí Povstania sa pridal k partizánom a bojoval v partizánskej jednotke Pristach. V bojoch pri Turčianskych Tepliciach utrpel vážne zranenie. Operoval ho popredný chirurg Daniel Petelen a zachránil mu život. „Bohužiaľ, mnohí moji kamaráti také šťastie nemali. Videl som umierať mnohých ľudí a na to sa nedá zabudnúť. Verím, že na tento odkaz nezabudnú ani tí, čo ho na vlastnej koži nezažili,“ dodal.