BANSKÁ BYSTRICA. Súčasťou 75. výročia Slovenského národného povstania bolo aj otvorenie výstavy Rómovia v odboji, na ktorú sa do Záhrady Chavivy Reik prišla pozrieť aj prezidentka Zuzana Čaputová a verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. Výstava je zameraná na príbehy rómskych odbojárov počas druhej svetovej vojny. Autorkou výstavy je rómska filmárka Vera Lacková, ktorá pri nej vychádzala predovšetkým zo životného príbehu svojho prastarého otca, partizána Jána Lacka.
Autobiografické pátranie autorky prináša príbehy ľudí, ktorí sa napriek svojmu etnickému pôvodu dokázali postaviť zlu.
Riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev hovorí, že umiestnenie výstavy v priestoroch Záhrady Chavivy Reik je symbolické. Záhrada vznikla pred šiestimi rokmi ako priestor pre relax a kultúru, je poctou izraelskej národnej hrdinke Chavive Reik, ktorá pochádzala z Radvane pri Banskej Bystrici. „Záhrada je súčasne spomienkou na všetky židovské obete vojny, no časom by mohla byť súčasne aj spomienkou na obete z radov rómskeho obyvateľstva,“ hovorí Stanislav Mičev s tým, že práve v oblasti výskumu rómskeho holokaustu a účasti Rómov v SNP je veľa bielych miest a mali by sme splatiť v tomto smere historický dlh.
Vera Lacková povedala, že o smutnom osude svojho pradeda sa dozvedela od príbuzných. Skončil v pracovnom tábore, vypálili mu dom a vyvraždili rodinu, no nezlomilo ho to a zapojil sa do odboja. „Ja zas ďakujem všetkým, ktorí sa zapojili do môjho odboja proti zabudnutiu,“ hovorí Vera Lacková. Dokument a výstava predstavujú dva roky pátrania po archívoch. Jedným z cieľov tohto umeleckého snaženia je ukázať, že Rómovia boli nielen obeťami, no mnohí sa do Povstania aktívne zapojili.
Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová zdôraznila, že snaha odkryť ďalšie takéto príbehy je mimoriadne cenná. „Treba si uvedomiť, že holokaust nie je jav ahistorický a môže sa zopakovať,“ dodala.