BANSKÁ BYSTRICA. Predovšetkým mladí ľudia a študenti stredných, vysokých, ale aj základných škôl z Banskej Bystrice zaplnili dnes predpoludním tunajšie Námestie SNP, aby podporili ďalšie slovenské mestá počas klimatického štrajku.
"Naša planéta horí. Ak nič neurobíme, zhoríme s ňou - tlmočili banskobystrickí študenti svoje obavy z dosahov klimatickej krízy.
Martina Paulíková z nadácie Ekopolis upozornila, že globálne otepľovanie postupuje omnoho rýchlejšie, ako predpovedali prognózy, čo sa stáva pre celú našu planétu vážnou hrozbou.
Preto je podľa nej dôležité stanoviť podmienky nielen pre politikov, no treba začať od seba.
"Bude to bolieť, ale ak chceme ako ľudstvo prežiť, musíme zmeniť svoje návyky. Je čas konať. To platí rovnako pre vlády, ministerstvá, ale aj pre každého z nás, " povedala.
Daniel Lešinský zo združenia CEPTA povedal, že klíma nie je viazaná na žiadnu politickú stranu, no zároveň by sme sa mali politikov pýtať či vedia, aké sú dosahy klimatických zmien.
Gymnazistka D. Šperková poukázala na našu vlastnú lenivosť: "Nechce sa nám vyjsť zo svojej vlastnej komfortnej zóny, zleniveli sme. Všade nás už odvezú autá, nechce sa nám od obchodu vziať vlastnú tašku. Kvôli vlastnej lenivosti si ničíme planétu a ohrozujeme našu budúcnosť. So zmenou však môžeme začať. Ak nie teraz, tak kedy?"
Europoslanec Michal Šimečka sa poďakoval mladým ľuďom, že prišli podporiť klimatický štrajk, čím ukázali, že im budúcnosť našej planéty nie je ľahostajná.
Klimatickú krízu podľa neho berú štáty vážnejšie, čo dokumentuje aj skutočnosť, že Európsky parlament je v histórii najviac zelený.
Branislav Oláh z Fakulty ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene konštatoval, že nie každý z nás môže byť ekológom, no každý bez rozdielu môže prispieť k zlepšeniu súčasnej nepriaznivej situácie.