ČIERNY BALOG. Región Horehronie pod Nízkymi Tatrami v údolí rieky Hron je známy ako bike a e-bike región.
Jeho územím vedie krásnych 800 kilometrov legálnych značených cyklotrás a patrí tak medzi vyhľadávané cykloturistické horské destinácie na Slovensku.
Medzi tie najobľúbenejšie patrí práve Hrončianska dolina, ktorá spája obce Čierny Balog a Hronec, v nadväznosti na Osrblie s národným biatlonovým centrom a Kamenistú dolinu, ktorá vedie popri meandroch Kamenistého potoka až do vrchárskych obcí Sihla, Lom nad Rimavicou a Drábsko.
Hrončianska dolina opäť ožila
Od roku 1909 jazdila týmito dolinami lesná úzkokoľajná železnica na takmer 130 km za účelom prevozu dreva, neskôr drevársky priemysel nahradil cestovný ruch. Dnes jazdí svetoznáma Čiernohronská železnička v okolí Čierneho Balogu.

V posledných rokoch bola cestná spojnica medzi obcami Hronec a Čierny Balog z dôvodu zlého technického stavu mimo prevádzky a turisti do týchto lokalít už len omylom zablúdili.
Avšak dnes vďaka iniciatíve obce Čierny Balog Hrončianska dolina opäť ožíva a otvára svoje brány domácim i návštevníkom a teší sa výraznému nárastu turistov.
,,Sme veľmi radi, že sme mali dnes tú česť otvoriť novú cyklocestu s našou rodáčkou úspešnou biatlonistkou Paulínou Fialkovou. Obec Čierny Balog s finančnou podporou z fondov Európskej únie zrealizovala v roku 2019 asfaltovú cyklocestu Hrončianskou dolinou. Spolu sme preinvestovali takmer 380 000 eur. Cyklocesta vedie z obce Čierny Balog – miestna časť Krám dolinou Čierneho Hrona popri Čiernohronskej železnici do obce Hronec – lokalita Svätý Ján a spája v nadväzne i obce Valaská a Podbrezová a mesto Brezno. Dĺžka cyklocesty je 4,06 kilometra,“ uviedol starosta obec Čierny Balog František Budovec.
Prvoradým cieľom je podpora dochádzania do práce na bicykli
Účel tejto cyklocesty je priam ukážkový. Cieľom je zníženie emisií pretože primárne slúži ako dochádzková trasa do zamestnania, ale so svojím novým asfaltovým povrchom slúži aj ako tréningová trať pre mladých biatlonistov a cyklistov, no nemenej dôležitým cieľom je ten rekreačný, pretože sa nachádza v atraktívnom prostredí a spája atraktivity regiónu, a najmä je mimo prevádzky motorových vozidiel, preto je ideálnou cyklotrasou aj pre rodiny s deťmi.

,,Cyklocesta bola postavená s finančným príspevkom z fondov EÚ – Integrovaný regionálny operačný program s využitím Výzvy Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na zvýšenie atraktivity a prepravnej kapacity nemotorovej dopravy (predovšetkým cyklistickej dopravy) na celkovom počte prepravených osôb.
Prvoradým cieľom je teda podpora dochádzania do práce na bicykli. Samozrejme, že cyklotrasa môže byť využívaná aj na pestovanie rekreačného športu alebo turistiky, doplnil Róbert Hlaváčik, prednosta Obecného úradu Čierny Balog.
Okrem nového cyklochodníka však Hrončianska dolina láka návštevníkov aj jedinečnou novinkou na Slovensku – cyklodrezinami, s ktorými sa turisti privezú priamo do Čierneho Balogu, kde majú možnosť prehliadky novej atrakcie Vyhliadkovej veži na Pustom vrchu nad miestnou časťou Komov.
,,Rozhľadňa s výškou 11 metrov bola zrealizovaná na prelome rokov 2018 a 2019 z iniciatívy obce Čierny Balog. Obec postavila rozhľadňu z vlastných zdrojov príspevkovou organizáciou a preinvestovala viac ako 30 000 eur,“ doplnil František Budovec.
,,Cyklodrezina je ľahké koľajové vozidlo, ktoré je poháňané silou svalov na princípe bicyklovania. Prevádzku sme spustili 23. augusta. Zážitková jazda cyklodrezinou z hutníckej obce Hronec s prvým liatinovým mostom v Uhorsku až do Čierneho Balogu sa stala opäť veľkým zážitkom a lákadlom turistov z naozaj celého Slovenska,“ dodala Petra Ridzoňová Hlásniková, výkonná riaditeľka OOCR Región Horehronie.
Aké sú vízie do budúcnosti?
,,Dolina Čierneho Hrona je krásna a má svoj potenciál na ďalší rozvoj. Cyklotrasu chceme vybaviť oddychovými miestami, miestami pre ukrytie pred dažďom, prípadne je možnosť aj využiť miesta pri toku Čierneho Hrona ako táborisko, či miesto pre vodákov.
Očakávame, že cyklocesta bude hojne využívaná, čomu nasvedčuje už súčasnosť, keď už teraz vidíme značný nárast cyklistov na tejto trase, ale i korčuliarov, letných biatlonistov ale i rodičov na korčuliach s kočíkmi.
Budeme radi, ak sa cyklocesta udrží v takomto stave čo najdlhšie. Veríme, že si ju všetci budeme vážiť a chrániť, lebo stále máme v živej pamäti žalostný stav cesty pred opravou.
Obec vybavuje stavebné povolenie pre ďalší úsek cyklotrasy priamo nadväzujúci na vybudovanú cyklotrasu, a to Cútove dolinkou v smere do Brezna, ktorá by sa mala napájať na cyklotrasu, ktorú má v pláne budovať mesto Brezno, “ uzavrel starosta Čierneho Balogu.