BANSKÁ BYSTRICA . Rôznymi špeciálnymi podujatiami si bude počas celej divadelnej sezóny pripomínať Štátna opera v Banskej Bystrici 60. výročie svojho vzniku. Hlavná časť osláv začne v piatok a v sobotu 18. a 19. októbra premiérami opery Eva od J. B. Foerstera, ktorá pred 60 rokmi ako prvá zaznela na banskobystrickom javisku. V piatok 18. októbra o 17:45 vo foyer opery otvoria aj výstavu „Divadlo mnohých tvárí – 60 rokov štátnej opery v Banskej Bystrici“, ktorú k výročiu pripravil Divadelný ústav. Ako pre agentúru SITA uviedla vedúca propagácie Štátnej opery Katarína Uhríková, v znamení výročia pripravili ešte veľa divadelných večerov.
Výstava, ktorú otvoria pred prvou premiérou opery Eva, predstavuje Štátnu operu ako divadlo mnohých tvárí, spájajúce na svojom plagáte opery, operety, balety i ďalšie formy hudobno-dramatického umenia. Zároveň vyzdvihuje schopnosť banskobystrickej opery úspešne balansovať medzi diváckym dopytom a vysokými dramaturgickými ambíciami. Žiaden z našich operných domov nemá v tomto časovom období na konte toľko slovenských premiér ako banskobystrická scéna. Výstava neobchádza ani 36 ročníkov operných Zámockých hier zvolenských, ktoré sa odohrali pod kuratelou banskobystrickej opery.
Oslavy, ako sa patrí
V pondelok 21. októbra príde Štátne divadlo Košice pozdraviť mesto pod Urpínom operou Don Giovanni od W. A. Mozarta. „Oslavy budú pokračovať dvoma Slávnostnými koncertmi 30. a 31. októbra, v ktorých sa predstavia banskobystrickí sólisti, orchester, zbor a balet Štátnej opery. V atraktívnom programe zaznejú ukážky z diel, ktoré sa počas 60 rokov existencie divadla vyznačili niečím výnimočným, alebo boli divácky zvlášť obľúbené,“ doplnila Uhríková s tým, že podujatia k výročiu budú počas celej divadelnej sezóny.
Ako darček k výročiu kultúrneho stánku možno považovať aj schválenie financií vo výške takmer 30 mil. eur na dlho očakávanú rekonštrukciu, ktoré odobrila vláda SR začiatkom leta. Obnova budovy národnej kultúrnej pamiatky Národný dom, kde opera sídli, by po príprave mala začať v roku 2021 a ukončená by mala byť v roku 2025. Národný dom bol postavený v rokoch 1927 – 1929 a je dielom slovenského architekta Emila Beluša.
V meste pod Urpínom siaha história opernej scény do roku 1959, keď bol činoherný súbor vo Zvolene rozšírený o spevoherný súbor so sídlom v Banskej Bystrici pod názvom Spevohra Divadla Jozefa Gregora Tajovského. Nový štatút v roku 1972 právne kodifikoval predchádzajúcu dramaturgickú orientáciu divadla na operný druh a premenoval banskobystrickú hudobno-divadelnú scénu na Operu Divadla Jozefa Gregora Tajovského. V júli 1993 sa táto operná zložka zvolenského divadla osamostatnila a dostala samostatný štatút s novým názvom Štátna opera. V dobe zrodu tejto opernej scény išlo o európsky unikát, lebo Banská Bystrica s približne 30 tisíc obyvateľmi bola najmenším mestom s vlastným profesionálnym operným súborom. Počas celej svojej existencie patrí medzi popredné umelecké telesá so schopnosťou dôstojne reprezentovať slovenské operné umenie ako doma, tak aj v zahraničí.
Medzinárodný rozmer
Činnosť Štátnej opery má i výrazný medzinárodný rozmer. Jej umelecké vedenie pravidelne pozýva do svojich produkcií zahraničných sólistov, dirigentov a režisérov. So svojimi produkciami účinkuje v Japonsku, na festivaloch v Taliansku, Švajčiarku, na Cypre, v Rumunsku i v okolitých štátoch – Rakúsku, Maďarsku, Poľsku, Česku. Za dlhoročnú umeleckú spoluprácu s Japonskom bola Štátnej opere v roku 2018 udelená Cena ministra zahraničných vecí Japonska za zásluhy pri prehlbovaní vzájomného porozumenia medzi Japonskom a Slovenskou republikou prostredníctvom hudby.