Pondelok, 20. marec, 2023 | Meniny má Víťazoslav

Renáta Valkyová: Kožný lekár je vždy v pozícii detektíva

Medicína prináša rôzne, aj extrémne situácie a lekári s patričnou dávkou empatie vždy hľadajú riešenia.

Korektívnej dermatológii sa venujete dlhé roky. Kde sa u vás zrodila myšlienka a túžba študovať tento medicínsky odbor?

- V čase môjho nástupu na kožné oddelenie do nemocnice v Banskej Bystrici v roku 1991 sme mali k dispozícii vyše 60 lôžok, detskú ošetrovaciu jednotku, niekoľko laboratórií a niekoľko vysoko špecializovaných ambulancií. Pracovala som a odborne vyrástla v kolektíve tých najlepších odborníkov kožnej medicíny. Kožné choroby sú takou záhadnou skupinou ochorení, kde väčšinou nepoznáme vyvolávateľa a liečba trvá príliš dlho. Po kvalifikačnej atestácii z dermatovenerológie som dostala možnosť odborného smerovania na korektívnu dermatológiu, ktorá v tom čase bola samostatným nadstavbovým odborom. Povinná bola cirkulácia na oddelení plastickej chirurgie v dĺžke jedného roka. V deväťdesiatych rokoch sa tento odbor začal rozvíjať a zo všetkých kožných disciplín prudko napredoval. V tomto období bola na vysokej úrovni hlavne dermatochirurgia. Postupne sa začali otvárať prvé laserové centrá. Z tohto dôvodu som v r. 1995 odišla pracovať do privátnej polikliniky. Pod mojím vedením bolo otvorené prvé laserové a dermatokozmetické centrum v Banskej Bystrici v poliklinike Nova Med, s.r.o. Náplň mojej práce vždy bola a je rozdelená na dve časti. Spolovice sa venujem kožnej medicíne a z druhej polovice estetickým zákrokom. Stále prepájam jednu ťažšiu hemisféru vedomostnú s tou druhou, odľahčenou, zameranou na 3D a 4D predstavivosť a tvorivosť, ktorú využívam pri zákrokoch.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V čom presne spočíva práca kožného lekára?

Hlavnou úlohou lekára je liečiť a snažiť sa chorého vyliečiť. Od lekára sa vyžaduje podrobný rozbor, čo je síce základ do ďalšieho liečebného postupu, ale súčasne dáva do rúk lekára mohutnú zbraň zodpovednosti k liečbe i k následnej prevencii. Cielená prevencia umožní chrániť pacienta pred návratom choroby. Tento predpoklad však nie je vždy ideálny. Kožný lekár je vždy v pozícii detektíva. Niekedy nepoznáme etiológiu, niekedy patogenetické momenty kožnej choroby, inokedy ani jedno, ani druhé. Potom je naša liečba iba symptomatická a tak často pre pacienta málo účinná. Veľkým nebezpečím je samoliečba. Pacienti sa riadia rôznymi mnohokrát zlými a nesprávnymi postupmi vyčítanými z internetu a z diskusného fóra na sociálnych sieťach. Pri snahe byť úspešní aplikujú na seba často neúčinné morbidostatiká, ktoré možno zo začiatku zmenšia zápal a odstránia svrbenie, čiže zo začiatku sú spokojní, ale následne dávajú zelenú rôznym mikroorganizmom a komplikáciám, čím si zreteľne poškodzujú zdravie.

P ochádzate z polovičnej lekárskej rodiny, váš otec bol známy banskobystrický gynekológ. Aký bol ako otec? Mimochodom, ako sa vám darí skĺbiť náročné povolanie s osobným životom?

Otec bol prísny vo výchove. Mali sme zavedené pravidlá a doma sme aj s mladším bratom museli poslúchať. Keď boli povinnosti splnené, na zábavu a voľno-časové aktivity sme mali zelenú. Obaja s bratom máme v sebe zodpovednosť plniť úlohy v konkrétnom čase i priestore. Otec ma odborne viedol už počas štúdia medicíny a často som spolu s ním bola v kolektíve medzi lekármi, kde sa rozoberali rôzne odborné témy a diskusie. Dnes to mám doma podobné. Môj manžel je tiež lekár a na rozdiel odo mňa sa venuje akútnej medicíne. Museli sme skĺbiť medicínu a starostlivosť o rodinu. S deťmi nám často pomáhali naši rodičia. Pamätám si obdobie, keď deti boli malé a manžel v rámci svojej odbornej prípravy a profilizácie odboru anesteziológie a intenzívnej medicíny strávil v nemocnici nepretržite aj 14 dní a fungovali sme s odkazmi a prevádzkou domácnosti iba cez telefón. Keď tieto príhody spomínam príležitostne jeho mladým lekárom, neveriacky krútia hlavami. Medicína prináša rôzne, aj extrémne situácie a lekári s patričnou dávkou empatie vždy hľadajú riešenia. V prípade potreby sme v nemocnici ostávali aj po pracovnej dobe.

Za posledné roky sa vzťah mužov a žien k vlastnej vizáži výrazne zmenil. Sú ochotní do seba investovať viac, sledujú trendy, viac sa zaujímajú o svoj zdravotný stav. Ako vidíte túto skutočnosť vy?

Naša tvár a stav pokožky je pozoruhodným miestom. Odráža nielen naše emócie, ale aj celkový stav telesného a duševného zdravia. Byť stále dobre vyzerajúcim a príťažlivým je požiadavkou takmer nás všetkých. Prirodzená túžba každého je dobre vyzerať a čeliť tak konkurencii. Viac sa venujeme zdravému životnému štýlu, chceme chudnúť na počkanie a mať nekonečnú mladosť, sviežosť a krásu. Dnešná úroveň estetických zákrokov je ozaj na vysokej úrovni. Prístrojová technika dosiahla zlatý štandard a mnohé aplikačné zákroky majú dnes vyšperkované postupy a kombinácie so zreteľom na detail. Zákroky sú ambulantné, majú minimum nežiaducich účinkov, rýchly efekt so zachovaním prirodzeného vzhľadu. Motív zákrokov je rozmanitý a aj u mužov zaznamenávam stúpajúcu tendenciu. Dôvody sú rôzne. Mladistvý vzhľad je prepojený s príťažlivosťou, ale nie vždy je zárukou šťastia či úspechu. Niekedy fungujem doslova v pozícii psychológa, keď musím čeliť nereálnej predstave, čo môže viesť ku sklamaniu.

Čo by ste vedeli pacientom rôzneho veku odporučiť, aby boli so sebou spokojní?


- Existuje niekoľko základných pravidiel, ktoré nám pomáhajú bojovať s časom. Platí zásada, že je lepšie vzniku vrások predchádzať, než ich potom schovávať alebo nákladne odstraňovať. K prevencii patrí vynechať fajčenie, pretože tento zlozvyk sťahuje cievky v spodnej časti kože, zhoršuje vyživovanie a rozširuje póry. Prehnané slnenie vedie k vzniku pigmentácií a zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože. Dbáme na pravidelný prísun vitamínov, hlavne C a E, čo sú významné antioxidanty a diéta bohatá na omega-3 a 6-mastné kyseliny. Nevhodné je časté ponocovanie a neskoré zaspávanie, slabý pitný režim, váhové výkyvy, nevhodné kozmetické prípravky. Časté mračenie a žmúrenie znamená, že nám mimické vrásky pribudnú už pred tridsiatkou. Alkohol a neustály stres pripravuje bunky o vodu, vznikajú kruhy pod očami. Aj úbytok estrogénov u žien v menopauze sa podpisuje pod rýchlejšie starnutie pleti. Pomáha tvárová gymnastika, domáca starostlivosť o pleť, aplikácia séra a krémov s anti-age efektom, pohybová aktivita a akýkoľvek šport.

Ako im v tom môže pomôcť práve váš medicínsky odbor?

Omladzujúce zákroky sú zamerané najmä na tvár. Existuje množstvo procedúr a ich kombinácií. Zákrok treba správne navoliť na konkrétneho človeka a konkrétny problém. Na každý vek a problém máme riešenie. Naše zákroky sa opakujú, o kondíciu tváre sa musíme starať. Efekt procedúr nie je večný a ani dlhodobý, preto je nutné ich s odstupom času opakovať. Vekom sa menia črty tváre. Čím vyšší vek, alebo horší nález, tým viac materiálu k aplikácii a počet zákrokov budeme potrebovať. Zákroky sú obyčajne rozdelené do niekoľkých nasledujúcich sedení. Pojem starnutie nie je sympatický nikomu z nás. Namiešať zázračný elixír nedokážeme, ale správne zvolenými zákrokmi posúvame hranice veku 5-10 rokov späť. Lekárska veda 3. tisícročia predlžuje vek a fyzická realita starnutia sa stala pre mňa skutočnosťou, náplňou, ale aj výzvou. Moja práca ma napĺňa a súčasne ma naučila novému vnímaniu krásy.

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Katka so vzácnym ochorením: Rozhodla som sa, že deti mať nebudem
  3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
  4. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
  5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
  6. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach
  7. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť
  8. Tipuj dedinský futbal online a vyhraj zájazd na Ligu majstrov
  1. Spoločnosť AGEL SK a VŠZaSP podpísali zmluvu o spolupráci
  2. Čo všetko potrebujete vedieť, ak chcete tehlovú fasádu
  3. Bývanie, ktoré má všetkých "5P"
  4. Nový e-book od BaseLinker Kompletný sprievodca po marketplacoch
  5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
  6. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
  7. Verve services - upratovacia firma, ktorá vznikla z nuly
  8. Kedy s dieťaťom prvýkrát k zubárovi? Odpoveď vás prekvapí
  1. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 13 471
  2. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 12 915
  3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 913
  4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 8 968
  5. Jednoznačný recept na úspech? Buďte pripravení prispôsobiť sa 7 702
  6. Aké sú NAJ slovenské chute? Prezradili ich známi výrobcovia 5 518
  7. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 2 796
  8. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 510

Blogy SME

  1. Robert Štepaník: diel 85 - rubrika: moje najhranejšie (v januári a februári 2023)
  2. Radovan Čičvara: Kajať sa za katastrofu v Iraku? To choďte radšej do kostola.
  3. Aliancia NIE RAKOVINE: Pomáhame. Aj vďaka vám.
  4. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku!
  5. Anna Miľanová: Blízkosť - stopy 4
  6. Miroslav Daniš: Kto chce mier a kto seje vojnu
  7. Peter Štefãnik: O Nobelovú cenu mieru bude tento rok tuhý boj
  8. INESS: Zdravotnícke zákony majú 603 novelizácií
  1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 6 827
  2. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 6 297
  3. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 5 895
  4. Miroslav Žiak: Drogy ako biznis pre vyvolených na Slovensku? 3 302
  5. Michael Achberger: Chudni rýchlo: Tieto cviky ti pomôžu spaľovať tuky efektívne! 3 293
  6. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 479
  7. Ján Valchár: Lúza znova útočí alebo Ako Prigožin kandidoval za prezidenta 2 451
  8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 340
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zhorelo vybavenie i zásielky. Zamestnanci Arrivy zachraňovali vozový park.


11 h

Tréner Nitry v piatok hráčov sfúkol, v sobotu im poďakoval.


19. mar

Záhradkári na hornej Nitre súťažili v reze ovocných stromov, pripomenuli si aj základné pravidlá.


18. mar

Archeológovia chcú preskúmať maximum.


9 h

Blogy SME

  1. Robert Štepaník: diel 85 - rubrika: moje najhranejšie (v januári a februári 2023)
  2. Radovan Čičvara: Kajať sa za katastrofu v Iraku? To choďte radšej do kostola.
  3. Aliancia NIE RAKOVINE: Pomáhame. Aj vďaka vám.
  4. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku!
  5. Anna Miľanová: Blízkosť - stopy 4
  6. Miroslav Daniš: Kto chce mier a kto seje vojnu
  7. Peter Štefãnik: O Nobelovú cenu mieru bude tento rok tuhý boj
  8. INESS: Zdravotnícke zákony majú 603 novelizácií
  1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 6 827
  2. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 6 297
  3. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 5 895
  4. Miroslav Žiak: Drogy ako biznis pre vyvolených na Slovensku? 3 302
  5. Michael Achberger: Chudni rýchlo: Tieto cviky ti pomôžu spaľovať tuky efektívne! 3 293
  6. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 479
  7. Ján Valchár: Lúza znova útočí alebo Ako Prigožin kandidoval za prezidenta 2 451
  8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 340
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu