SLOVENSKÁ ĽUPČA. Počas tohto týždňa aplikujú na polia v lokalite Príboj neďaleko Slovenskej Ľupče biokompost. Ide po pozemky roľníckeho družstva Hron, na ktoré vyvážajú biokompost z Čistiarne odpadových vôd v Slovenskej Ľupči.
V ozname ČOV, ktorý obec zverejnila na svojej stránke, sa konštatuje, že tento druh biokompostu je povolený rozhodnutím Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho v Bratislave, používa sa ako sekundárny zdroj živín v poľnohospodárstve. „Pri aplikácii bude biokompost okamžite zapracovaný do pôdy účinnými mechanizačnými prostriedkami, aby došlo k minimalizácii obťažovania obyvateľstva zápachom. Taktiež budú pri jeho aplikácii dodržané všetky opatrenia na ochranu vôd,“ zdôvodňuje sa v ozname.
Lekár zvažuje, že nebude ordinovať
Neznesiteľný zápach však otravuje v týchto dňoch nielen obyvateľov Slovenskej Ľupče, ale aj Banskej Bystrice a Šalkovej. Praktický lekár v Slovenskej Ľupči Dušan Pallay dokonca zvažuje, že ak bude zápach pretrvávať aj v pondelok, ordinovať nebude. „Pri takomto zápachu sa jednoducho nedá na nič sústrediť, môžem urobiť chybu a ohroziť svojich pacientov. A to si naozaj nemôžem dovoliť,“ povedal.
Na miesto sa dnes išiel osobne pozrieť na základe podnetov od obyvateľov aj viceprimátor Banskej Bystrice Milan Lichý, ktorý je aj dlhoročným členom občianskej iniciatívy proti zápachu. Situáciu označil za neúnosnú.
Viceprimátor: Máme podnety od obyvateľov Banskej Bystrice
„O takomto kroku mala spoločnosť, ktorá aplikuje biokompost, informovať nielen obecný úrad v Slovenskej Ľupči, ale tiež mestský úrad v Banskej Bystrici. Tie dopady na obyvateľov sú prakticky rovnaké. Rovnakú záťaž v týchto dňoch zažívajú nielen obyvatelia Slovenskej Ľupče, ale tiež Šalkovej a veľkej časti Banskej Bystrice. Smer prúdenia vetra totiž prevažuje práve smerom na Bystricu,“ dodal. Podľa neho pritom ide o veľkú oblasť, ktorá je zápachom zasiahnutá – je to približne 100 tisíc obyvateľov. Riešením by podľa neho bolo sprísnenie legislatívy, keďže podobný problém sa podľa neho objavil aj na ďalších miestach Slovenska.
„Je to celkom iné, keď sa na polia aplikuje maštaľný hnoj. Tento zápach je neúnosný a aj keď má biokompost certifikát, mnohí ľudia majú oprávnené obavy, čo v skutočnosti končí na našich poliach ,“ dodal s tým, že kontrola zo strany štátnych orgánov nie je v tomto smere dostatočná.
Problémom je však podľa neho aj samotný zápach, ktorý síce nie je merateľný, no ľuďom môže spôsobiť rôzne zdravotné komplikácie. Nebezpečná môže byť dlhodobá expozícia pre deti, či alergikov. Zápach môže mať vplyv na pozornosť, bolesti hlavy, podráždenosť, či nervozitu.
V tomto smere podľa neho zlyháva ústavné právo obyvateľov na čistý vzduch a kvalitné životné prostredie.