BANSKÁ BYSTRICA. Príbeh 35 – ročnej Alžbety Fischerovej, ktorá unikla smrti, no tá si ju napokon po pár hodinách našla, sa stal smutným mementom masového vraždenia civilného obyvateľstva v Banskej Bystrice – Kremničke počas druhej svetovej vojny.
Jej tragický osud a tiež osudy stoviek obetí si pripomenú v pondelok 11. novembra pri obnovenom Pamätníku obetiam fašizmu v Kremničke. Ako informovala hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Dominika Mojžišová, pietnu spomienku pri príležitosti Dňa vojnových veteránov organizuje mesto Banská Bystrica v spolupráci so Zväzom vojakov SR, Oblastným výborom SZPB, občianskym združením Antikomplex.sk a Klubom vojenskej histórie Golian.

Tragické osudy obetí Kremničky následne pripomenie inštalácia pamätných kameňov Stolpersteine pred domami v uliciach Banskej Bystrice.
Na Dolnej ulici 52, kde mala rodina Fischerovcov železiarstvo, osadia kameň o 12.30. Ďalší kameň osadia o hodinu neskôr na Rudlovskej ceste 21 pre rodinu Szántóovcov, ktorých dcéra Eva patrila ako 19-ročná medzi mladé obete nacistov v Kremničke. O život prišla vo februári 1945, pár týždňov pred oslobodením Banskej Bystrice.
Smrť si ju našla na druhý krát
Príbeh Alžbety Fischerovej je jedným zo smutných symbolov Kremničky, pretože bola popravená dvakrát. Andrej Čierny z občianskeho združenia Antikomplex.sk hovorí, že o tragických osudoch nevinných ľudí treba hovoriť a nesmie sa na ne zabudnúť. Práve cez tieto príbehy ožíva krutosť doby, ktorá sa už nesmie v žiadnej podobe vrátiť.
Alžbetu popravili spolu s ostatnými ľuďmi, no zázrakom prežila. „Po skončení vraždenia v januárové ráno zašli niektorí odvážlivci z Kremničky na miesto popráv. Bolo to veľmi nebezpečné, lebo prakticky všade sa pohybovali hliadky,“ povedal Andrej Čierny. Medzi obeťami našli vysilenú živú ženu, spoznali ju, ale nemohli ju vziať do obsadenej dediny. Dali jej napiť a najesť, priniesli oblečenie a verili, že sa jej podarí uniknúť. Vysilená žena sa priplazila k ceste, kde ju však objavila okoloidúca hliadka SS a druhý raz ju popravila. Smrti teda napokon neunikla.
Kamene Stolpersteine
Kamene Stolpersteine sa ukladajú ako nenápadná spomienka pred domami obetí nacistov z 2. svetovej vojny, vyzerajú ako zlatistá dlaždica v chodníku – na mosadznej tabuľke je stručne uvedených pár údajov o danom človeku.
Po celej Európe bolo umiestnených doteraz okolo 80 000 kameňov v 22 krajinách, čo robí tento projekt najväčším pamätníkom na svete. Projekt Stolpersteine od roku 2012 na Slovensko prináša a koordinuje OZ Antikomplex.sk. Doteraz bolo v 25 slovenských mestách a obciach uložených vyše 200 kameňov, najčastejšie práve v Banskej Bystrici.
Stovky obetí
Masové popravy v Kremničke sa diali po potlačení Slovenského národného povstania v niekoľkých vlnách od 5. novembra 1944, do 17. marca 1945. Uskutočnila ich nacistická jednotka Einsatzkommando 14 v spolupráci s Pohotovostným oddielmi Hlinkovej gardy. Po týchto vraždách bolo v masových hroboch nájdených celkovo 747 obetí, čo robí túto udalosť najväčším doloženým vojnovým zločinom spáchaným na území Slovenska.
Je tu pochovaných okolo 400 obetí z pôvodných viac ako 747. Identifikované obete po exhumácii previezli rodiny, v niektorých prípadoch aj štáty (Chaviva Reik) a pochovali ich.
V Kremničke sa vraždilo v tunajších protitankových zákopoch, zaistených ľudí dovážali z väznice Krajského súdu v Banskej Bystrici. Po oslobodení z masových hrobov v Kremničke exhumovali celkom 747 obetí, z toho 211 žien a 58 detí. Vyše 450 obetí tvorili obyvatelia židovského vierovyznania.