BREZNO. Podľa naslovovzatého odborníka, na Slovensku má záhradku asi 800 000 rodín. Ak by sme rátali, že jedna rodina má približne štyroch členov, asi 3 milióny 500 000 ľudí konzumuje svoje vlastné produkty, ostatní sú odkázaní len na dovoz.
Ďalšie stretnutie je plánované na marec
V rámci projektu obnovy historického ovocného sadu na Banisku v apríli pricestoval do Brezna profesor Ivan Hričovský. Záujem o besedu bol veľmi veľký, preto sa mesto rozhodlo v takýchto podujatiach pokračovať.
Po viac ako pol roku v Brezne opäť privítali nestora slovenského ovocinárstva a záhradkárstva, tentokrát v mestskom dome kultúry. Napriek tomu, že bolo nepriaznivé počasie a vonku poriadne pršalo, ľudia si stretnutie so vzácnym človekom nenechali ujsť.
„Považujem to za nadviazanie spolupráce, ktorá by mala byť vo vašom okresnom meste aspoň dvakrát do roka. Na jar v marci opäť plánujem prísť do Brezna a pod vedením mesta vyberieme asi tri – štyri záhrady, v ktorých budeme robiť praktické ukážky rezu jabloní, hrušiek, ríbezlí, egrešov, malín, černíc. Srdečne už teraz pozývam širokú verejnosť, praktická ukážka má cenu zlata, “ povedal tesne pred začiatkom besedy Ivan Hričovský, ktorého na pôde zrekonštruovaného kultúrneho stánku privítali vedúca útvaru primátora Dominika Predajnianska a viceprimátor Martin Juhaniak.
Najväčšie zastúpenie v sadoch majú jablká
Profesor Ivan Hričovský tentokrát prednášal na tému Jesenné práce v záhrade. Ako v úvode besedy povedal, na Slovensku ich máme 76 tisíc ha, čo je však na škodu, mladá generácia uprednostňuje väčšinou okrasné záhradky.

„Viacerí sa ma pýtajú, ako je to s ovocím, ktoré dovážame. Keď som učil na univerzite v Nitre, boli sme vo Francúzsku, kde som sa zaujímal o to, koľkokrát postrekovali jablká. Odpovedali, len 25-krát. A takéto ovocie vozia aj k nám. Preto jabĺčka pred jedením vždy umyte a okolo stopky vyrežte, tam sa koncentruje chémia.“