BANSKÁ BYSTRICA. Dopad legislatívnych zmien na daňovú zaťaženosť obyvateľov Banskej Bystrice by sa mal prejaviť aj vo vyšších miestnych daniach a poplatkoch. Podľa návrhu VZN, ktorý včera prešiel finančnou komisiou a 10. decembra by o ňom mali rokovať mestskí poslanci, by sa mali dane za byty zvýšiť približne o 50 percent, za rodinné domy o 66 percent, platby pre podnikateľov o 40 percent a pri skleníkoch na poľnohospodársku produkciu treba počítať s navýšením až o sto percent.
Nárast chcú zastaviť petíciou
Proti skokovému zvýšeniu daní sa však začína dnešným dňom petičná akcia. Ako povedal predseda petičného výboru, bývalý mestský poslanec Tomáš Novanský, prekvapilo ich, že takýto závažný návrh prichádza bez verejného pripomienkovania.
„Návrh na zvýšenie miestnych daní a poplatkov považujeme za neúmerný hlavne s ohľadom na to, že Banská Bystrica je momentálne v dobrej finančnej kondícii,“ doplnil s tým, že nie sú proti zvýšeniu daní ako takých, nemalo by sa to však diať v takom výraznom rozsahu, ako je to navrhnuté.
„Členovia petičného výboru ma poverili, aby som oslovil predsedov poslaneckých klubov a hovoril s nimi o tejto otázke. Z toho bude zrejmejšie, aký postoj majú k tomuto zvyšovaniu. Verím, že sa nám napokon podarí návrh zastaviť a obyvateľov sa tento výrazný nárast nedotkne," dodal.
Mesto odhaduje, že legislatívne zmeny spôsobia v Banskej Bystrici nárast výdavkov približne o 6 miliónov eur.
Zvýšenie výdavkov v rámci rozpočtu miest spôsobila napríklad tzv. chodníková novela, obedy zadarmo, rekreačné poukazy, zvýšenie platov pedagogických aj nepedagogických pracovníkov, novela zákona o sociálnych službách ako aj zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane od budúceho roka. Rozpočty menších miest tieto zákony zvýšili rádovo o státisíce a krajských miest o milióny eur. Jediný spôsob, ako vykryť výdavky samospráv zvýšené v dôsledku viacerých parlamentom prijatých zákonov, je podľa Prezídia Únie miest Slovenska (ÚMS) práve zvýšenie dane z nehnuteľností aj poplatkov pre občanov od budúceho roka.
Hrozí rozpočtové provizórium
"Tak ako v iných mestách, ani v Banskej Bystrici nemáme v tomto prípade na výber. Sadzby daní z nehnuteľnosti sme naposledy upravovali v roku 2012, a to aj napriek tomu, že náklady jednotlivých služieb počas posledných štyroch rokov výrazne stúpli," povedala v reakcii na vznik petície hovorkyňa primátora Dominika Mojžišová.
Petícia podľa nej nemôže zmeniť postoj vedenia mesta, nakoľko si stoja za tým, že návrh bol vypracovaný zodpovedne. "V prípade jeho neprijatia hrozí neschválenie rozpočtu mesta Banská Bystrica, čo znamená, že nám hrozí rozpočtové provizórium," dodala.