BREZNO. Záškoláctvo je veľkým problémom aj na Horehroní. Neopodstatnené návštevy u detských lekárov a vydávanie ospravedlneniek preto boli hlavnou témou pracovného stretnutia zástupcov mesta s riaditeľmi škôl a ďalšími dotknutými orgánmi. Podľa odborníkov k záškoláctvu dochádza najčastejšie u žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia.
Niektoré deti sa do školy tešia, iné k nej majú negatívny postoj, nejako to pretrpia a v lavici odsedia, no sú aj také, ktorým sa na vyučovanie nechce chodiť vôbec. Často si vymýšľajú choroby, vďaka ktorým môžu zostať doma.
Čo je najhoršie, mnohokrát ich v tom podporujú aj rodičia. Ide o záškoláctvo – absenciu z vyučovania bez vedomia rodičov alebo aj s ich vedomím. Táto problematika bola jednou z tém novembrového pracovného stretnutia primátora Brezna s riaditeľmi základných škôl, za účasti pediatrov, zástupcov Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), ako aj odboru starostlivosti o obyvateľa.
Pediatrička: Pribúdajú pacienti, ktorí si prídu len pre ospravedlnenky
Ako uviedla hlavná iniciátorka stretnutia, detská a dorastová lekárka Elena Boháčiková, v ambulanciách pediatrov neúnosne pribúdajú počty pacientov, ktorí prichádzajú len pre ospravedlnenky, čo ich neúmerne zaťažuje. Namiesto toho by mohli viac času venovať naozaj chorým deťom.
„Pri riešení tohto problému pediatri žiadajú mesto a školy o spoluprácu, aby sme určili spoločné pravidlá, ktoré by všetci zainteresovaní dodržiavali,“ povedal primátor Tomáš Abel.
Pri 15 neospravedlnených hodinách sa pozastavuje vyplácanie dávok
Riaditelia škôl uvádzajú, že podľa vnútorného poriadku školy je rodič povinný im oznámiť dôvod neprítomnosti dieťaťa do 24 hodín. Podľa ich slov, záškoláctvo v základných školách sa neprejavuje v takej miere ako v špeciálnej základnej škole a keď sa vyskytne, ide väčšinou o žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia. Ak rodič neoznámi dôvod neprítomnosti svojho dieťaťa, škola kontaktuje terénnych sociálnych pracovníkov z odboru starostlivosti o obyvateľa MsÚ, pri 15 vymeškaných hodinách riaditeľ nahlási ÚPSVaR a viac vymeškaných hodín školskému úradu.
„V prípade 15 neospravedlnených hodín sa pozastavuje vyplácanie štátnych sociálnych dávok – prídavky na dieťa, príplatky k prídavku na dieťa, rodičovský príspevok a určuje sa osobitný príjemca, ktorým je obec,“ uviedla riaditeľka odboru sociálnych vecí a rodiny ÚPSVaR Dáša Paučíková.
Detskí lekári nevydajú ospravedlnenky so spätnou platnosťou
V prípade, že škola má podozrenie na záškoláctvo, oznámi tento fakt mestskému úradu. „Nahlásené rodiny navštívia terénni sociálni pracovníci za účelom zistenia aktuálnej situácie a vykonania príslušných opatrení v spolupráci so školou, pediatrom, resp. ÚPSVaR,“ konštatujú sociálne pracovníčky z odboru starostlivosti o obyvateľa.
Podľa slov Jany Bočovej zo školského úradu, v prípade, že žiak má neospravedlnených viac ako 60 hodín v príslušnom školskom roku, obec prijíma opatrenia na elimináciu záškoláctva prostredníctvom priestupkového konania.
„Pokiaľ sa situácia v dochádzke žiaka nezmení, zriaďovateľ školy podáva pri viac ako 100 neospravedlnených hodinách podnety na trestné stíhanie rodičov, ktorým zo spáchania trestného činu ohrozovania mravnej výchovy mládeže hrozí aj väzenie.“
Ako dodal primátor, okrem dodržiavania uvedených legislatívnych opatrení sa na pracovnom stretnutí všetci zhodli na tom, že detskí lekári nebudú vydávať ospravedlnenky so spätnou platnosťou. Lekárske potvrdenie budú vydávať len do žiackej knižky, resp. do slovníka označeného menom a školou.
„V prípade podozrenia u žiaka zo simulácie choroby, môžu byť upovedomení terénni sociálni pracovníci, resp. mestská polícia, ktorí uskutočnia kontrolu v rodine, či je dodržiavaný liečebný režim žiaka. V prípade nedodržaného liečebného režimu, ospravedlnenka zo strany školy nebude akceptovaná,“ uzavrela Jana Bočová.