Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Michalovce opäť hrýzli, rozhodol Jääskeläinen

Obhajca titulu HC'05 iClinic Banská Bystrica zdolal v utorňajšom domácom zápase 28. kola Tipsport Ligy nováčika HK Dukla Ingema Michalovce 4:3 po predĺžení.

HC ´05 iClinic B. Bystrica - Dukla Ingema MichalovceHC ´05 iClinic B. Bystrica - Dukla Ingema Michalovce (Zdroj: SITA)

Tipsportliga, 28. kolo: HC'05 iClinic Banská Bystrica HK Dukla Ingema Michalovce 4:3 pp (2:1, 0:1, 1:1 - 1:0)
Góly: 5. Bartánus (Bubela, Lamper), 18. Hickmott (Southorn, Cardwell), 57. Bartánus (Bubela, Marek Slovák), 61. Jääskeläinen (Southorn, Hickmott) 18. Chalupa (Hvila), 38. Mašlonka (Lalancette,
Dalhuisen), 45. Lalancette (Mašlonka). Rozhodovali: Kalina (SR), Kókai (Maď.) Bogdaň (SR), Kis-Király (Maď.). Vylúčení: 3:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 2058 divákov
Banská Bystrica: Beskorowany - Ďatelinka, Nemčík, Cardwell, Southorn, Petrinec, Mihálik, Zubák - Lamper, Bubela, Bartánus - Hrnka, Hickmott, Jääskeläinen - Gabor, Marek Slovák, Šille - Kabáč, Tamáši, Fafrák
Michalovce: Surák - Ventelä, Dalhuisen, Mesikämmen, Vorobjev, Kolba, Hančák Hvila, Šimun, Chalupa Mašlonka, Lalancette, Korhonen - Spilar, Galamboš, Hričina (32. Borov) - Giľák, Linet, Safaralejev

Pred začiatkom zápasu vedenie Banskej Bystrice ocenilo gratinovaným pukom Miroslava Chudého, bývalého kouča "baranov", dnes už v službách nováčika z Michaloviec. Prvá tretina bola v réžii domácich. Do vedenia išli v 5. minúte, keď Bubela od zadného mantinelu našiel v medzikruží Bartánusa a ten bez prípravy účinne zakončil. Ďalšie šance majster nevyužil a pykal za to. V 18. minúte sa ocitol v nájazde Hvila a hoci Beskorowany puk vyrazil, na dorážku Chalupu nemal nárok 1:1. Ubehlo iba 25 sekúnd a skóre zápasu sa opäť zmenilo. Tentoraz bol v úniku bystrický útočník Hickmott a prestrelil Suráka 2:1. Prvé vylúčenie prišlo na začiatku druhej tretiny, na trestnú lavicu si sadol Bartánus, ale hostia presilovku nevyužili, málo v nej hrozili, najbližšie mal ku gólu zblízka Mašlonka. Hneď nato si po faule Kolbu zahrali v početnej výhode aj domáci a hoci mali tlak, nepresadili sa, tentoraz zblízka neuspel Hrnka. Potom zahodili šance na strane Michaloviec v prieniku Giľák a na strane Bystrice Hickmott, ten ani na dvakrát nepokoril Suráka. V polovici stretnutia sa zranil v drese nováčika Hričina po strete so Southornom. Veľkú šancu mal potom útočník HCď05 Marek Slovák, predral sa dopredu a vystrelil do hornej žrde. Túto výstrahu zobrali hostia vážne. Začali viac útočiť i zakončovať a vyplatilo sa im to. V 38. minúte po rýchlom prechode celej formácie do pásma vyrovnal švihom z ľavého kruhu Mašlonka.

V tretej tretine Banskobystričania nevyužili druhú presilovku v zápase a po nej inkasovali. Lalancette v 45. minúte vystrelil spoza kruhu a ľahší puk prešiel za Beskorowanyho 2:3. Následne vyvinul majster enormné úsilie, viac sa tlačil dopredu, veľkú príležitosť mal pred bránkou Hrnka a po faule na neho si "barani" zahrali ďalšiu presilovku, no ani túto možnosť nevyužili. S pribúdajúcimi minútami sa nováčik srdnato pod Urpínom bránil, Surák ustál štipľavú strelu Slováka z pravej strany, no napokon kapituloval, pretože v 57. minúte z medzikružia v pokľaku vypálil nekompromisne Bartánus a vyrovnal na
3:3. Nasledovalo predĺženie, v ktorom Bystričania využili presilovku, presadil sa tvrdou strelou z ľavého kruhu Jääskeläinen 4:3.

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: "Michalovce hrali dobre, ťažko sa nám proti tomuto súperovi hrá. V prvej tretine sme korčuľovali, predvádzali sme dobrú hru, ale v druhej sme mali niekoľko dlhších striedaní a to sa prejavilo na našom horšom pohybe. Súper prevzal iniciatívu. Možno si hráči mysleli, že druhá tretina bude rovnaká ako druhá, no zmýlili sa. Dostali sme gól na 2:2 a nevyšla nám ani presilovka. V tretej tretine sme sa nevedeli akosi naštartovať, chýbala nám energia a navyše sme inkasovali nešťastný gól, takpovediac vlastný. Teší ma, že moji zverenci napokon našli cestu k vyrovnávajúcemu gólu a v predlžení aj k víťazstvu. Mali sme náročný týždeň, štyri zápasy v nohách, nebolo to jednoduché. Treba však dať kredit aj súperovi, odohral u nás kvalitný zápas."

Miroslav Chudý, tréner Michaloviec: "Som smutnejší, pretože sme boli blízko k trom bodom. Prvá tretina nebola z našej strany najlepšia. Po chybe v obrannom pásme išiel súper do vedenia. Nám sa podarilo z ojedinelého brejku vyrovnať, ale potom sme hneď nato inkasovali, zbytočne, no zaslúžene išla Bystrica do vedenia. V druhej tretine sme sa vyrovnali hrou domácim, výsledkom toho bol náš
vyrovnávajúci gól. So stredným dejstvom môže byť spokojnosť. V tretej tretine sa nám podarilo dať vedúci gól, boli sme blízko k trom bodom, hrali sme trpezlivo. Ukázala sa však napokon sila Banskej Bystrice, vyrovnala a v predĺžení nás po našom nešťastnom faule potrestala. V riadnom hracom čase sme ustáli silné presilovky majstra, držalo nás to v hre o dobrý výsledok. Akceptujeme prehru v predĺžení, i keď sme boli blízko k trom bodom."

Marek Bartánus, autor dvoch gólov Banskej Bystrice: "Chceli sme brať všetky tri body, ale vzhľadom na priebeh stretnutia sme vďační aj za dva. Som rád, že sme otočili nepriaznivý vývoj zápasu. Mrzia nás chyby v druhej tretine, kde sme mali hluché miesto. O to viac sme radi, že sme sa dokázali v tretej tretine zmobilizovať za nepriaznivého stavu a zvrátiť výsledok v náš prospech."