BANSKÁ BYSTRICA. Nula. Všeobecne jej pripisujeme prívlastky ako nič, nikto, žiadny. Áno, nula môže byť nič ale zároveň aj všetko súčasne. Je dôležitá, oddeľuje záporné od kladného a milión bez nej by nemal žiadnu cenu. Nula je začiatok a jej vznik siaha veľmi hlboko do minulosti. História Generácie Nula má osem rokov a ako hovorí jeden z jej zakladateľov Marcel Páleš, od nuly sa začína každý deň.
Rodiskom zoskupenia literárnych autorov, ktoré má názov Generácia Nula, je Banská Bystrica. Do kultúrneho diania v meste sa zapájajú, spestrujú ho a obohacujú od roku 2011. Bystrickú Nulu však poznajú aj v mnohých ďalších mestách či obciach Slovenska.
„Nuláci“ nie sú skúpi na slovo, a nielen na to nie na to básnické. Do nášho rozhovoru sa okrem básnika a prozaika, rozhlasového moderátora Marcela Páleša zapojili aj ďalší Nuláci – aforista Ľudovít Majer, poetka a speváčka Janka Olejová, stredoškolský učiteľ a básnik Marcel Perecár, básnik a textár, vysokoškolský pedagóg Peter Papšo, ktorý tiež stál pri zrode Generácie Nula, ako aj jej nový člen, prozaik, scenáristu a režiséra Michal Várošík.
Nula je pre vás významným symbolom. Symbolika tohto čísla sa objavuje aj v novej zbierke Generácie Nula, ktorá vyšla len nedávno. O zbierke však ešte budeme hovoriť. Vráťme sa na začiatok a pripomeňme si vznik Generácie Nula.
Marcel Páleš: V roku 2011 sme si s básnikom Petrom Papšom povedali, že keď už so svojou tvorbou často účinkujeme v rôznych kultúrnych podujatiach nielen v Banskej Bystrici, mohli by sme založiť skupinu autorov a pôsobiť organizovane. Nula sa nám zdala byť z rôznych uhlov pohľadu jedinečnou voľbou.
Dátum vzniku Generácie Nula bol symbolický. A nechceli sme to nechať to na náhodu. Bol štvrtok 21. júla 2011 a svietilo slnko, keď sa pri fontáne na banskobystrickom námestí konalo podujatie Ars Poetica Neosoliensis. V závere sme vystúpili aj my s Petrom Papšom, prečítali sme spoločne napísanú báseň Nula a vyhlásili Generáciu Nula.
Prečo práve tento deň?
Marcel Páleš: V tento deň v roku 1899 sa narodil Ernest Hemingway, hovorca Stratenej generácie. Papa Hemingway nám je sympatický z viacerých dôvodov, inšpiratívna pre nás je najmä jeho dravosť, láska k slovu a láska k ľuďom. A potom, tento deň je aj dňom narodenia jednej z najväčších osobností moderných slovenských dejín, Milana Rastislava Štefánika. Jeho krédo „Ja sa prebijem, lebo sa prebiť chcem!“ podčiarkuje snahu Generácie Nula.
Nulu tvoria šiesti autori, siedmeho ste prijali nedávno. Má to byť darček pod stromček?
Marcel Páleš: Môžeme to aj takto poňať. (Smiech.) Generáciu Nula tvoria okrem zakladateľov, teda Petra Papša a mňa, aj básnik a kapucínsky mních Pavol Korba, aforista Ľudovít Majer, poetka a zatiaľ vysokoškoláčka Janka Olejová, stredoškolský učiteľ a básnik Marcel Perecár. Nuž a aktuálne rozšírenie predstavuje prozaik Michal Várošík, ktorého verejnosť pozná ako scenáristu a režiséra dokumentárnych filmov v RTVS.
Ten, kto vás, „nulákov“ pozná, si možno aj kladie otázku, prečo sa nazývate generáciou, keď medzi najmladšou a najstarším z vás je štyridsaťročný rozdiel.
Marcel Páleš: No, to je dobrý postreh. Pojmom generácia sa bežne označuje skupina ľudí, ktorí sú narodení v pomerne rovnakom časovom období. Generácia Nula predstavuje nadšencov, ktorí sa v rovnakom čase rodia pre spoločnú myšlienku a spoločný záujem.