BANSKÁ BYSTRICA . V Banskej Bystrici je približne 300 ľudí bez domova, z ktorých sa asi 50 nachádza vonku a v objektoch, kde im to vyhovuje a majiteľ ich nevyhadzuje. Približne 250 ľudí bez domova je riešených v zariadenia sociálnych služieb, ktorých zoznam je v Registri poskytovateľov uvedených na stránkach Banskobystrického samosprávneho kraja. Ako pre agentúru SITA uviedla Dominika Mojžišová, hovorkyňa banskobystrického primátora Jána Noska, na ulici sú väčšinou takí ľudia, ktorým nevyhovuje systém práce s nimi, pravidlá zariadení alebo z toho majú iné benefity v rámci svojho prežívania v skupinkách.
Viacero druhov pomoci
Mesto pod Urpínom zriaďuje každú zimu takzvanú ohrevňu, v ktorej môžu ľudia bez domova počas nižších teplôt, a tiež z rôznych iných dôvodov, prečkať zimu bez poplatku. „V súčasnosti nikto túto možnosť nevyužil,“ povedal vedúci Oddelenia sociálnej a krízovej intervencie Karol Langstein.

Okrem tejto neštandardnej pomoci, poskytuje mesto prostredníctvom deviatich zariadení sociálnych služieb krízovej intervencie celoročne pomoc pri riešení situácií takýchto obyvateľov v rámci systémovej práce. „Systémová práca je taká, na konci ktorej jednotlivec alebo rodina nepotrebujú pomoc, vedia samostatne žiť a úspešne zvládli proces osamostatnenia sa. Nie sú teda závislí na pomoci druhých a žijú svoj život,“ dodal Langstein s tým, že títo to nie vždy zvládnu, ale práve o tom je krízová intervencia, aby bol dosiahnutý cieľ ich osamostatnenia sa.
O zvýšení kapacity v zariadeniach zatiaľ neuvažujú
Prostredníctvom svojich zariadení sociálnych služieb krízovej intervencie a zariadení zriadených inými organizáciami poskytuje banskobystrická samospráva približne 270 miest pre ľudí, ktorí sa ocitli bez strechy nad hlavou. Môže pritom ísť o jednotlivcov, rodiny s deťmi, seniorov, ale aj o matky s deťmi. Tieto zariadenia sú rozdelené podľa cieľových skupín a na základe 25-ročných skúseností sú ďalej modelované cez priechodný systém sociálnych služieb a iných foriem bývania napojených na nájomné bývanie. „Minulý rok vyšlo zo siete mesta Banská Bystrica a Slovenského Červeného kríža Banská Bystrica 28 jednotlivcov a 12 rodín,“ konkretizoval Langstein s tým, že títo ľudia už žijú v nájmoch bez toho, aby potrebovali pomoc mesta, štátu alebo mimovládnych organizácií.
O zvýšení kapacity alebo iných možnostiach pre ľudí bez domova v súčasnosti mesto neuvažuje. „Dopyt si to zatiaľ nevyžaduje, ale samozrejme, ak by boli prekročené priestorové možnosti ohrevne, máme pripravené aj iné varianty, nie však stany. Je potrebné zdôrazniť, že veľa ľudí bez domova pomoc odmieta z rôznych dôvodov, a teda sú na ulici dobrovoľne, aj napriek tomu, že im mesto ponúka možnosti a kapacity sú voľné,“ doplnil vedúci.