BANSKÁ BYSTRICA. Sobotňajšie ráno bolo prvé, kedy po spore medzi župou a dopravcom SAD Zvolen prestala premávať väčšina prímestských liniek v Banskobystrickom kraji, ktoré zabezpečuje tento dopravca.
Výnimkou sú linky, ktoré premávajú na základe špeciálnych zmlúv medzi dopravcom a samosprávami, či podnikmi.
Informačné tabule nevypli
Banskobystrická autobusová stanica bola v piatok dopoludnia takmer prázdna, pohybovali sa tam najmä cestujúci diaľkových liniek, či MHD.
Napriek tomu boli viacerí zmätení ľudia aj na stanovištiach prímestskej dopravy.
"Chcela som ísť k známym do Hronseku. Vedela som, že nejaká takáto hrozba je, ale neverila som, že by sa tak aj stalo. Našťastie smerom na Hronsek chodia aj vlaky, takže prejdem nejaký počkať na vlakovú stanicu," povedala dôchodkyňa.
Za problém niekoľko cestujúcich označilo aj to, že svetelné tabule s odchodmi autobusov nevypli. Tie naďalej ukazovali, že autobusy odchádzajú.
Vlaky medzi Banskou Bystricou a Zvolenom v sobotu premávajú omnoho plnšie ako počas bežných víkendov.
Podozrenia z vydierania
Pred budovou Banskobystrického samosprávneho kraja sa o jedenástej dopoludnia stretlo vedenie župy s novinármi, samosprávny kraj prišli podporiť aj politici z KDH, PS-Spolu, SaS, či Za ľudí.
Podpredseda kraja Ondrej Lunter povedal, že zo strany dopravcu ide o nezákonný postup, pre ktorý neexistujú ekonomické ani právne dôvody.

Ako avizoval už v piatok, o štvrtej ráno urobili prvú kontrolu spoja, ktorý mal odísť a kontrolný protokol sa snažia doručiť dopravcovi s tým, aby rešpektoval nariadenie kraja a naďalej zabezpečoval dopravu vo verejnom záujme.
Súčasne dali podanie na súd. Ide o takzvané neodkladné opatrenie, na základe ktorého môže súd prikázať dopravcovi, aby do momentu kým vo veci nerozhodne, pokračoval vo výkone dopravy.
Kraj tiež zriadil telefonickú linku, na ktorej sa môžu ľudia informovať o linkách, ktoré premávajú, a ktoré nie, a tiež o ďalších podrobnostiach. Ondrej Lunter dodal, že kraj je v kontakte so samosprávami.
"Keď si zabezpečia dopravu. vieme im pomôcť disponibilnými kapacitami iných dopravcov," dodal s tým, že samosprávam deklarujú, že náklady, ktoré im v tomto vzniknú, im chcú uhradiť.
Súčasne podotkol, že celý spor bude mať podľa všetkého aj trestnosprávnu dohru, keďže sú tu podozrenia z vydierania, neprimeraného nátlaku a verejného ohrozenia.
Vedenie župy prišli podporiť aj viacerí politici
Podľa Michala Trubana z PS/Spolu vidia za týmto sporom boj s oligarchiou, ktorá na Slovensku dosiahla neprijateľné rozmery.
"Za súčasnú situáciu je zodpovedný Marian Kotleba, ktorý podpísal dodatky k zmluvám s dopravcami, ale aj pán Polóny ako lokálny oligarcha a tiež Peter Pellegrini, " dodal s tým, že včerajší bezprecedentný útok premiéra na vedenie župy je dôkazom, že sa nepostavil na stranu obyvateľov kraja a transparentnosti, ale na stranu oligarchov.
Viacerí predstavitelia opozičných strán spomínali v tejto súvislosti aj jeho bývalého asistenta Miroslava Čellára, ktorý je zastúpený aj v dozornej rade SAD Zvolen.
Poslanec Martin Klus poukázal, že v spore, ktorý vyšiel z dodatkov, podpísaných za župana Kotlebu, sa nemôžu stať rukojemníkmi obyvatelia kraja.
Alojz Hlina z KDH a Marek Hattas z hnutia Za ľudí zas naznačili , že aj pri tejto kauze sú viditeľné nitky spolupráce medzi predstaviteľmi Smeru a ĽSNS.