Za rok urobia okolo 30 odberov. „Odber pupočníkovej krvi je bezbolestný a pacientku nezaťažuje. Je to jednoduchá záležitosť,“ konštatoval.
Placenta bola doteraz považovaná za biologický odpad vznikajúci pri pôrode. Po pôrode dieťaťa v nej však ostáva určité množstvo krvi bohatej na zárodočné krvotvorné bunky. Tie sú potrebné pre úspech transplantácie. V Banskobystrickom regióne sa tieto odbery robia od roku 2003 a dodnes ich majú evidovaných 326. V rámci kraja ich vykonávajú v 12 nemocniciach.
Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek buduje neziskové občianske združenie Eurocord Slovakia už niekoľko rokov. Eurocord počas troch rokov zmrazil 5 500 vzoriek od darcov, z toho asi päťtisíc tvoria platené odbery, evidované a určené pre konkrétneho človeka, nie do verejnej siete. Transplantáty slovenského Eurocordu akceptujú všetky svetové transplantačné centrá. Odbery do verejnej darcovskej siete sú bezplatné. Platený odber pre vlastné potreby stojí takmer 25 tisíc korún, plus ročný 600-korunový poplatok za uloženie. Výhodou platených transplantátov je dostupnosť. Kým vyhľadanie darcu z medzinárodnej siete môže trvať mesiace, dostupnosť uloženej pupočníkovej krvi je otázkou niekoľkých dní. Krvotvorné bunky z pupočníkovej krvi sa len málo líšia od buniek v kostnej dreni. Prvá súrodenecká transplantácia kostnej drene sa podarila v Seattli v roku 1968 a na Slovensku o 23 rokov neskôr.