BANSKÁ BYSTRICA. Významný banskobystrický lekár Daniel Petelen sa dnes stal čestným občanom mesta Banská Bystrica in memoriam. Návrh a podklady na udelenie tohto ocenenia vypracoval historik Jozef Ďuriančik, ktorý hovorí o Danielovi Petelenovi ako o legende banskobystrickej chirurgie, nezlomnom a výnimočnom človeku.
Daniel Petelen (1904 – 1969) bol rodákom zo Slovenskej Ľupče. V minulom roku uplynulo 115 rokov od jeho narodenia a 50 rokov od skonu. Bol rešpektovanou osobnosťou nielen v lekárskych kruhoch, no významnú úlohu zohral aj v politickom živote, predovšetkým v rokoch druhej svetovej vojny.
Ako hovorí Jozef Ďuriančik, svojim myslením a konaním bol demokrat: “Vyhlásenie samostatného Slovenského štátu neprijal a spolu so svojimi priateľmi, s ktorými ho spájali myšlienky nesúhlasu s dobyvačnou politikou nacistického Nemecka a posluhovaním slovenských ľudákov, sa zapojil do boja za demokratické Slovensko a obnovu československej štátnosti,“ dodal.
Petelen bol členom Demokratickej strany a spolu s Viliamom Paulínym, Jurajom Krajčovičom, Ľudovítom Nábělkom a Gustávom Zemanom tvorili jadro skupiny, ktorá sa koncentrovala okolo Vavra Šrobára. „Vedúcou osobnosťou Šrobárovej skupiny sa stal Viliam Paulíny, zakladateľ Národnej banky v Banskej Bystrici. Paulíny bol jednou z najvýznamnejších osobností mesta pod Urpínom prvej polovice 20. storočia. Starostom sa stal 1. augusta. 1938, ale už 6. októbra 1938 bol novou politickou mocou z funkcie odvolaný,“ upresňuje historik.

Počas SNP viedol Paulíny povereníctvo financií a zvolili ho za člena mestského RNV. 11. 11. 1944 bol zatknutý gestapom a odvlečený do Nemecka, kde na neznámom mieste zahynul .
Doktor Petelen ako riaditeľ nemocnice pomáhal organizačne zabezpečovať mnohé stretnutia skupiny s ďalšími členmi, pochádzajúcimi z celého Slovenska.
Petelen úzko spolupracoval s bratmi Veselovcami a podplukovníkom Milanom Polákom. „Dňa 14.3. 1943 sa konala pamätná porada členov skupiny na fare v Hronseku. Rovnako sa zblížil Petelen aj s pplk. Jánom Golianom a bol to práve Petelen, ktorý dohodol rokovanie Goliana so Šrobárom v byte Viliama Paulínyho,“ doplnil.
Po vyhlásení SNP sa stal Petelen členom mestského Revolučného národného výboru a ako zástupca Demokratickej strany sa stal prvým povereníkom zdravotníctva.

„Rozhodujúcu úlohu počas SNP vykonal Daniel Petelen na začiatku svojej činnosti povereníka zdravotníctva, pri zriaďovaní Vojenskej záložnej nemocnice 1. ČSA na Slovensku v chlapčenskom internáte Vincentinum, druhej Vojenskej záložnej nemocnice v priestore kláštora a tretej takejto nemocnice v budove reálneho evanjelického gymnázia na Kuzmányho ulici,“ dodáva Ďuriančik.
Vstup zakázaný! Škvrnitý týfus!
Štvrtou nemocnicou bola podľa Jozefa Ďuriančika civilná nemocnica, kde MUDr. Petelen pôsobil ako riaditeľ.
„Po 27. októbri 1944 – okupácii Banskej Bystrice nemeckou armádou sa venoval len svojmu povolaniu lekára. V nemocnici skrýval lekárov židovského pôvodu a za pomoci falošnej diagnózy ukrýval vojakov, partizánov a politicky činných civilov. Na infekčnom oddelení nemocnice ukrýval najviac hľadaných povstalcov a Židov. Oddelenie bolo označené zákazom vstupu pre škvrnitý týfus.