BREZNO. O siedmej ráno sa otvorili aj volebné miestnosti pre parlamentné voľby v okrese Brezno. Predchádzalo im školenie starostov okresu Brezno, ako aj zapisovateľov, predsedov a podpredsedov okrskových komisií, okresnej komisie, osôb zodpovedných za organizačno-technické zabezpečenie a vyúčtovanie volieb do NR SR, na ktorom zamestnanci Okresného úradu Brezno ako aj Štatistického úradu poskytli dôležité informácie týkajúce sa volieb.
V Breznianskom okrese, ktorý má 30 obcí, vrátane Brezna, občania budú voliť v 67 volebných okrskoch, väčšinou v priestoroch základných, prípadne materských škôl, v obecných úradoch, ale aj spoločenských či kultúrnych domoch a obecných knižniciach.
Ako hlasovať
Volič po vstupe do volebnej miestnosti sa preukáže občianskym preukazom komisii, ktorá mu vydá hlasovacie lístky a obálku, čo potvrdí podpisom. Ak volí v okrsku, v ktorom nie je zapísaný, musí preukázať platný hlasovací preukaz, ktorý si predtým vybavil.
Presunie sa do priestoru určeného na hlasovanie, v ktorom vyberie jeden hlasovací lístok tej politickej strany, ktorej sa rozhodol odovzdať svoj hlas. Tento hlasovací lístok môže bez ďalšej úpravy vložiť do obálky, alebo môže na lístku zakrúžkovaním poradového čísla kandidáta vyznačiť, ktorému kandidátovi dáva prednosť.
Krúžkuje sa poradové číslo, a to najviac štyroch kandidátov na zozname. Ak zakrúžkujete viac ako štyroch kandidátov, preferenčné hlasy sa nebudú kandidátom počítať, bude zarátaný len hlas pre danú politickú stranu. Hlasovací lístok treba vložiť do obálky a potom do volebnej schránky.
V prípade, že sa pomýlite, na požiadanie môže okrsková volebná komisia voličov vydať nové hlasovacie lístky. Nesprávne upravené lístky sa vhadzujú do rovnakej schránky, do ktorej sa vhadzujú nepoužité hlasovacie lístky (väčšinou označenej krabice za volebnou urnou).
Pomoc pri hlasovaní u zdravotne postihnutých
V prípade, že volič nemôže hlasovať sám pre zdravotné postihnutie alebo preto, že nemôže čítať alebo písať, túto skutočnosť oznámi komisii a do osobitného priestoru má právo vziať so sebou inú osobu, ktorá podľa jeho pokynov lístok upraví a vloží do obálky. Touto osobou však nemôže byť člen okrskovej volebnej komisie. Musí to byť iná osoba.
Zo závažných, najmä zdravotných dôvodov môže občan hlasovať aj mimo volebnej miestnosti, o čo však musí sám alebo prostredníctvom inej osoby požiadať obec, v deň konania volieb okrskovú volebnú komisiu, ktorá k voličovi vyšle dvoch členov s prenosnou volebnou schránkou.
Pozor na pokutu 33 eur
Volič je povinný nepoužité alebo nesprávne upravené hlasovacie lístky vložiť do zapečatenej schránky na to určenej. Ak tak neurobí, dopustí sa priestupku, za ktorý mu bude uložená pokuta 33 eur.
Predbežné výsledky Štatistický úrad SR zverejní na svojej webovej stránke hneď po skončení hlasovania, oficiálne možno očakávať nasledujúci deň po dni volieb.