BRUSNO. Brusnianske kúpele zrejme definitívne smerujú do rúk nového vlastníka. Veriteľský výbor kúpeľov totiž schválil predaj podniku českej firme Lázně Darkov za 5,6 milióna eur.
Išlo pritom o najvyššiu ponuku, ktorá bola v prvom kole ponukového konania na predaj majetku podniku ako celku podaná. Podľa úradného záznamu, ktorý ešte vo februári zverejnil generálny riaditeľ Kúpeľov Brusno Štefan Hrčka, ponuky podalo sedem subjektov. Dve ponuky boli vyradené z dôvodu nesplnenia všetkých náležitostí. Druhá najvyššia ponuka po firme Lázne Darkov prišla od pražskej spoločnosti Clitia vo výške 3,2 milióna eur.
Jednohlasné rozhodnutie
Za víťaznú ponuku pritom hlasovali členovia veriteľského výboru, ktorými sú Slovenská záručná a rozvojová banka (SZRB), Slovenská konsolidačná a Sociálna poisťovňa, jednohlasne. Odsúhlasila ju teda aj predsedajúca SZRB, ktorá však podľa zápisnice z rokovania veriteľského výboru rokovala aj o ďalšej ponuke so spoločnosťou Krone Svätý Jur.
Tá síce za podnik ponúkala iba 1 milión eur, zároveň však prisľúbila prevzatie záväzku 7,5 milióna eur voči SZRB a jeho splácanie počas piatich rokov. Táto ponuka však podľa správcu konkurznej podstaty nemohla byť posúdená ako víťazná, pretože v zmysle podmienok verejného ponukového konania bola rozhodujúca výška ponuky za predaj podniku, teda výška kúpnej ceny. Prijatie ponuky firmy Krone by tak podľa správcu znamenalo zníženie reálneho uspokojenia pohľadávok veriteľov kúpeľov.
Hrčka žiadal predaj stopnúť
Snahu predať Kúpele Brusno za súčasných podmienok pritom kritizoval ich generálny riaditeľ Štefan Hrčka. Obviňoval najmä samotnú SZRB, ktorá je predsedom veriteľského výboru a má záložné právo k podstatnej časti nehnuteľného majetku kúpeľov, že počas konkurzného konania tolerovala podhodnocovanie ich majetku až o zhruba 10 miliónov eur.
Reagoval tak aj na samotnú ponuku firmy Lázně Darkov, keďže ani ponúknutých 5,6 milióna eur podľa neho nezohľadňuje reálnu hodnotu majetku kúpeľov a hrozia tak miliónové straty pre štát aj ostatných veriteľov. Listom preto žiadal ministra financií aj vedenie SZRB, aby takýto predaj stopli, dali pokyn vyhotoviť znalecký posudok a aby sa kúpele predali za reálnu cenu.
Správca konkurznej podstaty, spoločnosť I&R konkurzy a reštrukturalizácie na tieto tvrdenia reagovala ubezpečením, že konkurzné konanie Kúpeľov Brusno je vedené s odbornou starostlivosťou, maximálnym nasadením a s cieľom maximalizácie výťažku pre uspokojenie prihlásených pohľadávok. Správca tiež pripomenul, že celý proces je vedený pod zákonným dohľadom príslušného súdu a veriteľských orgánov, pričom každý veriteľ, vrátane pána Hrčku, je kedykoľvek oprávnený využiť zákonné postupy a obrátiť sa so svojimi nárokmi a návrhmi na dozorujúci konkurzný súd.
Majú skúsenosti
Lázně Darkov prevádzkujú dve kúpeľné a rehabilitačné zariadenia v Karvinej. Ich vlastníkom je český investičný fond WF Group Sicav, ktorý do septembra minulého roku pôsobil pod názvom Patronus třetí SICAV.
Záväzný pokyn na speňažovanie podniku úpadcu Kúpele Brusno ako celku vydal Okresný súd v Banskej Bystrici koncom roka 2019. Predávať sa tak má s vecami, právami a inými majetkovými hodnotami, ktoré sú vymedzené v rámci konkurznej podstaty. Správca je pritom podľa uznesenia súdu povinný odmietnuť ponuku zjavne neprimeranú. Súčasťou predávaného majetku spoločnosti sú pozemky a nehnuteľnosti, vrátane Liečebného domu Poľana, hnuteľné veci a pohľadávky.