BANSKÁ BYSTRICA. Zvládnuť súčasnú náročnú situáciu po stránke psychickej nie je vôbec jednoduché. Ako čeliť tejto veľkej záťaži? Na to sme sa opýtali klinického psychológa Františka Nociara a psychológa Matúša Kucbela z ambulancie klinickej psychológie PsychoLOG – IN, s. r. o., v Banskej Bystrici.
To, že sa máme chrániť rúškami, dezinfekciou a dodržiavaním zásad bezpečnosti – to je zrejme dostatočne známe každému. Ako však ochrániť v tejto náročnej dobe svoje psychické zdravie?
František Nociar: – Je dobré zaoberať sa celou škálou vecí, ktoré sa okolo nás dejú, nielen zacieliť všetku pozornosť na problém ochorenia. Keď človek vidí a vníma okolo seba aj pozitívne veci, jeho psychika ľahšie zvláda stres a záťaž.

Matúš Kucbel: – Náš psychický svet prežívania ovplyvňuje to, čo sa okolo nás deje. Vírusová nákaza, ktorá sa okolo nás šíri, je určite nemalým stresorom, ktorý do veľkej miery ovplyvňuje životy a prežívanie azda všetkých obyvateľov postihnutých krajín a teda aj nás, na Slovensku. Účelom nie je túto situáciu ignorovať, alebo sa tváriť, že neexistuje.

Naším zámerom by mohlo byť si okrem obmedzení, nevýhod a možných rizík uvedomovať aj iné skutočnosti, ktoré v tomto čase môžeme prežívať. Prichádza jar, lúky sa začínajú sfarbovať, stromom sa vracia zeleň. Toto všetko môžu byť vnemy, ktoré nám môžu pomôcť zvládnuť túto neľahkú situáciu a odložiť si starosti na chvíľu bokom. Pod pojmom odložiť myslím naozajstnú snahu odložiť, odsunúť starosti, nevenovať im chvíľu pozornosť a to celkom úmyselne.
Teória, s ktorou pracujeme, nám totiž v zjednodušenej interpretácii hovorí: ak budem správne myslieť, budem sa dobre cítiť. Pod správnym myslením rozumieme autentické myslenie tu a teraz, nie katastrofizácie, ktoré sa týkajú budúcnosti, či lamentácie nad pohnutou minulosťou. Ale plné uvedomovanie si súčasného okamihu, ktorý môže byť do určitej miery ovplyvnený strachom či úzkosťou z toho, čo sa aktuálne deje, ale zároveň naplnený autentickým vnemom, že aktuálne – práve tu a práve teraz – sa vlastne častokrát deje len to, že slnko svieti, vtáky štebocú, stromy sa začínajú zelenieť, trávime viac času doma s rodinou a podobne.
S akými otázkami sa na vás ľudia v týchto dňoch najčastejšie obracajú?
František Nociar: – Ide najmä o zvládnutie strachu a paniky z ohrozenia, z neznámeho. Preto potrebujeme vecne a racionálne nahliadať na informácie, ktoré sú spoľahlivé a pomôžu nám orientovať sa v problematike a tým zmenšovať strach.