Lekári, sestry, laboranti, záchranári, policajti, predavačky, poštové doručovateľky, hasiči, vojaci, policajti, cirkevné spoločenstvá, dobrovoľníci. A kopec ďalších profesií, združení a ľudí, vďaka ktorým je zabezpečené fungovanie štátu aj v mimoriadnej situácii. Chceme sa im poďakovať aj týmto spôsobom - spúšťame seriál Ľudia z prvej línie. Potešíme sa vašim tipom na ďalšie kolektívy a jednotlivcov v prvej línii.
BANSKÁ BYSTRICA. Slovenský Červený kríž – územný spolok Banská Bystrica bojuje v týchto dňoch na „viacerých frontoch“. Aktivity dobrovoľníkov sú zamerané predovšetkým na pomoc osamelým seniorom, zamestnanci územného spolku zas poskytujú komplexnú pomoc ľuďom bez domova, keďže spolok spravuje v meste nocľaháreň a dva útulky.
Riaditeľka územného spolku Zuzana Stanová informovala, že spoločne so skautmi, saleziánmi a ďalšími organizáciami sa zapojili do aktivít na zvládnutie pandémie koronavírusu, ktoré koordinuje mesto Banská Bystrica.
Dobrovoľníci pomáhajú seniorom, prípadne imobilným obyvateľom predovšetkým zabezpečovať nákupy. „Staráme sa takto aj o rodinu, ktorá je v karanténe. V tomto prípade sa však dobrovoľníci pri obstaraní nákupov nestriedajú, ale je na to vyčlenený iba jeden človek – zdravotnícky pracovník, ktorý bol pre takéto situácie vyškolený,“ dodala.

Vytvorili izolačné miestnosti
Zamestnanci Slovenského Červeného kríža sa v týchto dňoch intenzívne venujú aj ľuďom bez domova, keďže práve táto skupina patrí k najohrozenejším. „V nocľahárni a útulkoch máme vytvorené aj izolačné miestnosti pre prípad, že by niekto z klientov vykazoval známky ochorenia. V takýchto prípadoch by sme postupovali podľa nariadení Úradu verejného zdravotníctva. Našťastie, zatiaľ sa už žiadneho klienta ochorenie neprejavilo,“ dodala.
Pomoc ohrozeným skupinám
Z nocľahárne ľudia bez domova ráno odchádzajú a večer sa sem vracajú. Podľa odborníkov je lepšie, keď deň strávia napríklad v parku na vzduchu, ako by mali byť koncentrovaní vo väčšom množstve na malom priestore. „Zabezpečili sme pre nich aj rúška a rukavice, takže sú chránení,“ dodala. Rovnako sú chránení aj zamestnanci útulkov a nocľahárne, ktorých vybavili ochrannými pomôckami.

„V spolupráci s mestom robíme aj výjazdy do rómskych osád, kde distribuujeme rúška a informačné letáky o tom, ako sa treba v tejto situácii správať,“ dodala Zuzana Stanová.
Vaše tipy na kolektívy a jednotlivcov z prvej línie čakáme na adresách redaktor.bb@petitpress.sk, kveta.fajcikova@petitpress.sk. Ďakujeme.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu