Hlavnou témou v médiách je jednoznačne koronavírus. Čo to vôbec je, ako sa prenáša, vyšetruje, ako sa proti nemu brániť a aké sú jeho hlavné príznaky, v rozhovore vysvetľuje vedúca lekárka pracoviska klinickej mikrobiológie, nemocničná epidemiologička Nemocnice s poliklinikou v Brezne Zuzana Kónyová.
Celý svet žije témou COVID-19. Môžem vás poprosiť na zopakovanie, čo je to koronavírus a ako sa prenáša?
– Koronavírusy spôsobujú prevažne infekcie horných ciest dýchacích. Sú druhou najčastejšou príčinou nádchy, v populácii sú bežne rozšírené.
Infekcie dolných ciest dýchacích vyvoláva skupina betakoronavírusov, ktoré majú zvierací pôvod. V minulosti spôsobili lokálne epidémie SARS (v Číne) a MERS (v Saudskej Arábii).
Nový koronavírus, ktorý bol prvýkrát izolovaný v roku 2019 v Číne, v meste Wuchan, je blízky príbuzný vírusu SARS, a preto bol aj pomenovaný SARS-CoV-2. Ochorenie, ktoré vyvoláva, dostalo názov COVID-19. Môže prebiehať úplne bezpríznakovo, alebo sa prejaví nádchou, kašľom, horúčkou, únavou, bolesťami celého tela a v tých najťažších prípadoch ťažkým vírusovým obojstranným zápalom pľúc.

Koronavírus SARS-CoV-2 sa prenáša aerosólom a kvapôčkovou infekciou (napr. pri kašľaní, kýchnutí) a kontaktom (napr. z kontaminovaných predmetov, podaním rúk) pri nedodržaní hygieny rúk. Vírus prežíva v prostredí niekoľko hodín až dní, v závislosti od typu povrchu a vonkajších podmienok. Vstupnou bránou je sliznica dýchacích ciest, dutina ústna a očné spojovky.