Lekári, sestry, laboranti, záchranári, policajti, predavačky, poštové doručovateľky, hasiči, vojaci, policajti, cirkevné spoločenstvá, dobrovoľníci. A kopec ďalších profesií, združení a ľudí, vďaka ktorým je zabezpečené fungovanie štátu aj v mimoriadnej situácii. Chceme sa im poďakovať aj týmto spôsobom - spúšťame seriál Ľudia z prvej línie. Potešíme sa vašim tipom na ďalšie kolektívy a jednotlivcov v prvej línii.
SLOVENSKÁ ĽUPČA. V ordinácii Dušana Pallaya, praktického lekára zo Slovenskej Ľupče je rušno aj v týchto dňoch. „Niektorí ľudia si chybne myslia, že teraz ordinujeme len cez telefón a predpisujeme e- recepty. Denne však v ambulancii vyšetríme okolo 50 pacientov,“ hovorí. Prístup svojich pacientov si pochvaľuje. „Majú informácie o pandémii, ale aj o tom, ako chrániť seba, aj nás. Nosia rúška a v prípade, že by mali podozrenie na toto ochorenie, tak nás kontaktujú telefonicky a do čakárne ani nejdú,“ dodal.
V porovnaní s bežným obdobím však počet pacientov v ambulancii predsa len poklesol. „My to vnímame ako pozitívum, lebo na každého pacienta teraz máme viac času a môžeme sa mu dôkladnejšie venovať,“ dodal. Rovnako ústretoví sú však aj pacienti k nim. „Keď niektoré moje pacientky videli, že od samosprávneho kraja sme dostali nedostatočnú výbavu ochranných pomôcok, vyšli nám v ústrety a priniesli nám do ordinácie ušité rúška,“ dodal s tým, že má už dokonca aj pirátske rúško, či rifľové.
Najhoršie je podľahnúť panike
Trochu ho mrzí, že k nemu prichádzajú aj pacienti, ktorí by chceli ísť v tejto situácii na PN-ku, hoci im v podstate nič nie je. „Najhoršie zo všetkého by bolo, ak by sme teraz podľahli panike. Ekonomika bude po skončení opatrení aj tak silno otrasená a záleží od každého z nás, ako sa k tomu postavíme. Dôležité je dodržiavať hygienické zásady a verím, že to všetko zvládneme aj bez zbytočných péeniek.
Mrzí ho , že v tejto fáze pandémie je podľa neho Regionálny úrad verejného zdravotníctva akoby neviditeľný. „Už viacero pacientov ma upozornilo, že dovolať sa na tamojšiu infolinku, ktorú zriadili kvôli koronavírusu, je skoro nemožné. Ľudia si potom hľadajú po internete iné zdroje, často veľmi pochybné,“ dodal.

Ako príklad toho, ako by to malo fungovať v praxi, spomenie epidémiu slintačky z druhej polovice 20. storočia. „Hygienici boli vtedy všade – v školách, inštitúciách.... Kontrolovali, vzdelávali, riešili problémy prakticky na mieste. Mnohí si určite pamätajú, ako sme museli chodiť cez chlórové rohože a ako sme cez chlór museli prechádzať aj autami. Každý potom nadával, ako to ničí gumy, no malo to opodstatnenie,“ usmeje sa. Je presvedčený, že súčasnú náročnú situáciu zvládneme, musíme však byť zodpovední nielen k sebe, ale aj k svojmu okoliu.
Pendleri zostávajú problémom
Vážny problém podľa neho predstavujú tzv. pendleri - ľudia, ktorí pracujú za hranicami. Štát podľa neho opatrenia v tomto smere stále nedotiahol na dobrú úroveň. "Sám mám pacientov, vodičov kamiónov, ktorí si po návrate domov síce poctivo odkrútili karanténu, no už majú naložené a chystajú sa napríklad do zahraničia. Často aj do oblastí, kde je vysoké percento chorých. Cestou musia zastaviť, na čerpačkách, na toaletách, kúpiť si niečo jesť. Všade tam dýcha nebezpečenstvo. Darmo budeme zavádzať prísne opatrenia na domácej úrovni, ak sa nedokážeme vysporiadať s týmto," povedal.
Sobota Plus - to je problém
Rovnako má ťažké srdce aj na nový režim prímestských spojov, ktorý začal platiť ako tzv. Sobota Plus dnešným dňom. Už prvé hodiny ukázali , že s tým budú veľké problémy. "Napríklad pre pacientov z Moštenice, ktorí chcú ísť na kontrolu to znamená, že ráno o šiestej pôjdu do Ľupče a domov sa dostanú až spojom niekedy o pol druhej. Aj zamestnanci Fermasu, či Biotiky už avizujú, že sa na niektoré smeny nemajú ako dostať, chýbajú spoje. Navyše, upravené spoje teraz berú ľudí z Moštenice, Hiadľa, Ľupče aj Podkoníc . Autobusy sa viac naplnia a ľudia v nich zotrvajú dlhší čas, čo tiež považujem za veľmi nebezpečné," dodal.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu