BANSKÁ BYSTRICA. Stojíme na prahu novej farmárskej sezóny, tá sa však tento rok kvôli mimoriadnej situácii v súvislosti s ochorením COVID 19 začína obavami a neistotou.
Už tradične spúšťa sezónu v našom kraji obľúbené Otváranie Banoša v Banskej Bystrici. Podujatie, ktoré každoročne navštívia tisícky ľudí a malo sa konať 25. apríla, sa však tento rok neuskutoční. Potvrdil nám to predseda Vidieckeho partnerstva Banskobystrického kraja Peter Rusnák s tým, že aspoň čiastočne by ho chceli nahradiť júnovým farmárskym trhom.
Samozrejme iba v prípade, ak to situácia dovolí. „Farmársky trh by nemal mať rovnaký charakter, ako sú ľudia zvyknutí počas Otvárania Banoša, lebo bezpečnostné opatrenia budú určite v platnosti aj napriek možnému zmierneniu dlhšie. Počítame iba s tým, že by sa tu prezentovali farmári so svojimi produktmi. Predtým sme mali aj silné zastúpenie remeselníkov, no to tento rok určite nebude možné. Všetko bude záležať od situácie, ktorú momentálne nevieme presne odhadnúť,“ dodal.
Situáciu malých farmárov regiónu označil za vážnu. „Ekonomická situácia je zlá vo všetkých odvetviach a samozrejme, že to neobišlo ani malých farmárov, či pestovateľov. Možno to pociťujú o to ťažšie aj preto, že ani v priaznivej dobe nie sú samostatne hospodáriaci pestovatelia, či chovatelia dostatočne docenení a teraz sa to ešte zhoršilo,“ dodal s tým, že cez Vidiecke partnerstvo by im chceli pomôcť aspoň propagovaním tradičnej slovenskej produkcie.
Farmárka: V noci sa budím od strachu, čo bude
Ingrid Chalupková má farmu v Banskej Bystrici – Šalkovej a dve predajne tradičných farmárskych výrobkov, kde predáva svoje vychýrené bio produkty z ovčieho mlieka. Jednu pri Rooseveltovej nemocnici, druhú na tržnici v centre mesta. Na jej bryndzu, oštiepky, korbáčiky, syry a ďalšie výrobky ľudia nedajú dopustiť, no ťažká doba poznamenala aj ju. „Ľudí je vonku málo a my to silno cítime. Ako pri nemocnici, tak aj v centre Bystrice. Pri nemocnici sme mávali cez deň aj 200 – 250 zákazníkov, teraz je úspech, ak ich príde 150,“ hovorí.