Práca všeobecného praktického lekára je v čase COVID-19 náročnejšia. Prispieva k tomu aj všeobecná panika, ktorá vládne medzi ľuďmi a často aj telefonáty, z ktorých vyslovene cítiť potrebu skôr psychologického poradenstva. Nie je ohrozené len fyzické zdravie pacientov, do ambulancie ľudí ženie aj ich sociálna situácia. Viac sa dozviete z rozhovoru s MUDr. Richardom Didičom z Brezna.
Veľa ľudí rieši otázku, či všeobecní lekári v týchto dňoch ordinujú. V akom režime fungujete vo vašej ambulancii?
– Za seba môžem povedať, že ordinujem v štandardnom ordinačnom čase. Vzhľadom na epidemiologickú situáciu využívame telemedicínu (telefonické konzultácie, predpis eReceptov) a hlavne tú časť pacientov, ktorých musíme pre správnu diagnostiku fyzicky vyšetriť, ošetrujeme priamo v ambulancii.
V čom je teraz vaša práca náročnejšia?
– Aktuálne sme styčný bod medzi RÚVZ a pacientmi v karanténe. Monitorujeme stav pacientov v karanténe, pokiaľ je potrebné, kontaktujeme RÚVZ, prípadne pri určitých pacientoch menežujeme situáciu tak, aby mohli podstúpiť test na COVID-19.
K náročnosti podľa môjho názoru prispieva aj všeobecná panika, ktorá vládne medzi ľuďmi a často aj telefonáty, z ktorých vyslovene cítiť potrebu skôr psychologického poradenstva. Podotkol by som, že nie je ohrozené selektívne len fyzické zdravie pacientov.
Vzhľadom na celkový stav veľa ľudí prichádza o prácu a ohrozená je ich celková sociálna situácia. Tým by som apeloval aj na zodpovedných, aby riešili situáciu ľudí, ktorých pracoviská boli hromadne zatvorené, pretože pacienti často hľadajú úniky zo situácie spôsobmi, ktoré nie sú riešením a nás tak oberajú o drahocenný čas. Aktuálne sa musím popri klasickej práci všeobecného lekára sústrediť na monitoring a správny menežment karantovaných ľudí, ich kontaktov a všeobecne pacientov s respiračnými ťažkosťami.