BANSKÁ BYSTRICA. Od uplynulej stredy začali v rámci prvej fázy uvoľňovania opatrení fungovať obchody a služby s rozlohou do 300 metrov štvorcových. Taktiež verejné stravovanie s výdajom cez okienko, vonkajšie športoviská pre bezkontaktný šport, či vonkajšie trhoviská.
A tiež bary, či cukrárne v prípade, že ponúknu tovar iba cez okienko. Už prvé hodiny však ukázali, že hlavne niektoré bary a pohostinské zariadenia si tieto opatrenia vyložili po svojom. Mesto to bude priebežne kontrolovať a pri porušení podmienok aj majiteľov sankcionovať.
Otvorili sa trhoviská
V Banskej Bystrici je niekoľko trhovísk, ktoré sa začali napĺňať predávajúcimi i kupujúcimi postupne. Na najznámejšom trhovisku v centre mesta – na Námestí Štefana Moysesa predávali počas prvých dní od uvoľnenia opatrení iba traja predajcovia, ktorí ponúkali predovšetkým zeleninu a kvety. „Postupne sa to rozbieha, tento týždeň sa nám už nahlásili aj predajcovia, ktorí privezú priesady,“ povedal správca trhoviska Dušan Dubovický s tým, že práve o priesady býva koncom apríla a v máji najväčší záujem.