BANSKÁ BYSTRICA. Mesto pod Urpínom sa bude opätovne uchádzať o titul Európske hlavné mesto kultúry 2026. O tento prestížny titul sa Bystrica uchádzala už pred niekoľkými rokmi, kedy však boli úspešnejšie Košice. Na svojom poslednom zastupiteľstve schválili poslanci zámer mesta kandidovať na tento prestížny titul. Prihlášky musia byť odovzdané do 31. októbra tohto roka, podľa primátora Jána Noska musia preto čo najskôr kreovať široký odborný tím, ktorý pripraví atraktívnu ponuku, ktorá by dokázala zaujať.
Poslankyňa Katarína Čižmárová povedala, že o tejto téme sa bude diskutovať aj v rámci kultúrnej komisie, pričom jedným z nosných bodov projektu by sa mohla stať napríklad história a budúcnosť medeného mesta, ktorá je v poslednej dobe propagovaná aj cez Európsku fuggerovskú cestu.
Mesto by sa zviditeľnilo
Koordinátorka projektu za mesto Miroslava Jančová informovala, že v prípade úspechu by to mohlo Banskej Bystrici priniesť nemalé prostriedky do rozvoja infraštruktúry, na realizáciu projektov a v oblasti propagácie mesta v Európe a vo svete.
Ako dodala, o tento prestížny titul sa v roku 2026 budú deliť dve mestá z dvoch členských štátov Európskej únie - jedno slovenské a jedno fínske. Od miest, ktoré titul v jeden rok dostanú, sa očakáva, že budú do určitej miery svoj program prepájať.
Akcia Európske hlavné mestá kultúry sa podľa nej stala jednou z najambicióznejších kultúrnych iniciatív v Európe. „Európske hlavné mestá kultúry predstavujú vlajkovú kultúrnu iniciatívu EÚ, ktorú európski občania pravdepodobne najlepšie poznajú a aj najväčšmi oceňujú. Zároveň ide o jednu z najdlhšie prebiehajúcich aktivít EÚ a jeden z najväčších projektov v rámci Európy,“ konštatuje sa aj v dôvodovej správe.
30 rokov tradície
Prvým Európskym mestom kultúry sa v roku 1985 stali Atény, do roku 2020 bude vymenovaných za Európske hlavné mestá kultúry celkom 60 miest. Od roku 2001 sú každoročne zvolené dve mestá z členských krajín Európskej únie za držiteľa titulu .
Cieľom akcie je zdôrazniť bohatstvo a rozmanitosť kultúr v Európe, ako aj osláviť spoločné kultúrne aspekty v Európe s cieľom prispieť k zblíženiu európskych národov a zlepšeniu vzájomného porozumenia.
Držiteľ titulu na rok 2026 bude v poradí druhým EHMK na Slovensku. Košice boli prvým slovenským mestom, ktoré hostilo tento prestížny titul v roku 2013.