BANSKÁ BYSTRICA . Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) sa stal druhou najotvorenejšou krajskou samosprávou na Slovensku. Podľa zverejneného rebríčka hodnotenia Transparency International Slovensko (TIS), kraj v porovnaní s predchádzajúcim hodnotením poskočil o tri miesta vyššie.
Ako agentúru SITA informovala vedúca oddelenia komunikácie BBSK Lenka Štepáneková, najväčší skok v porovnaní s rokom 2017 zaznamenal BBSK v oblasti predaja a prenájmu majetku. V predchádzajúcom hodnotení získala župa v tejto oblasti iba 19 percent, pričom aktuálne došlo k posunu až na 85 percent.
Veľké zlepšenie zaznamenal kraj aj v oblasti personálnej politiky. Kým v roku 2017 bol BBSK v tejto oblasti so 14 percentami suverénne posledný, v aktuálnom rebríčku už úrad obsadil druhé miesto s 57 percentami. Jedným z dôvodov tohto výsledku je, že na rozdiel od predchádzajúceho obdobia sa na župe uskutočňujú transparentné výberové konania na pozície vedúcich odborov, oddelení a referentov.
Ďalšou oblasťou, kde dosiahla župa výrazné zlepšenie, je mediálna politika a informovanie obyvateľov kraja. V aktuálnom rebríčku získal kraj hodnotenie 59 percent, na rozdiel od roku 2017, keď dosiahol iba 17 percent. Župe sa tak podarilo zlepšiť najmä úroveň objektivity župného časopisu Náš kraj či lepšie informovanie obyvateľov prostredníctvom sociálnych sietí.
Z hodnotenia
„Po nástupe do úradu sme si transparentnosť vytýčili ako jednu z absolútnych priorít. Župy majú veľkú zodpovednosť nielen za jednotlivé kompetencie, ale predovšetkým zodpovedajú za finančné zdroje, ktoré patria občanom. A preto majú občania právo mať prehľad o tom, kto s ich peniazmi pracuje, ako s nimi pracuje a či sú využívané s tými najlepšími úmyslami,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.
Najtransparentnejšou župou na Slovensku je podľa zverejneného hodnotenia TIS trenčianska a najmenej transparentnou je bratislavská. Mimovládka vyhodnocovala 11 kategórií ako napríklad sprístupňovanie informácií verejnosti, účasť verejnosti na rozhodovaní žúp, používanie financií a verejného obstarávania, predaj a prenájom župného majetku či udeľovanie grantov a dotácií zo strany žúp. Percentuálne vyhodnotenie jednotlivých kategórií sa následne premietlo do výslednej známky.
Transparency International Slovensko je nezisková mimovládna organizácia založená v roku 1998 so sídlom v Bratislave. Patrí k celosvetovému protikorupčnému hnutiu Transparency International s pobočkami vo viac než sto krajinách sveta.