BREZNO. V období za posledné dva mesiace narástol počet ľudí, ktorí nadmerne užívajú alkohol. Stúpol počet manželských konfliktov, rodičia zrazu zistili, že ich deti pijú, niektoré aj drogujú.
Viac o vplyve koronavírusu na ľudskú psychiku, o tom, ako bojovať so strachom a iných zaujímavostiach porozprával rodák zo Srbska, šéf psychiatrických ambulancií nemocnice v Brezne, zároveň fotograf, muzikant, autor niekoľkých kníh, všetko v jednej osobe – MUDr. Milan Ignjatovič.
Ako vnímate obdobie pandémie Covid-19 z pohľadu lekára?
Ak by som hovoril o faktoch, ľudí by to zneistilo. Jedna vec, čo viem a dozvedel som sa to z vedeckých časopisov je, že koronavírus bol prakticky patentovaný v roku 2014, ako aj vírus HIV v roku 1984, SARS, Ebola atď.
Každý rok čistou náhodou sa vyrobí vakcína, zmiešaná povedzme z troch látok, ktorá podľa predpokladov odborníkov by mohla pomôcť ľuďom alebo im má aspoň zvýšiť imunitu. Nemusí to však platiť vždy.
Napríklad pri chrípke sa ľudia sťažujú, že dostali vakcínu a napriek tomu ochoreli. Ono chrípku a virózu treba rozlišovať. Známe je, že pri chrípke máme bolesti kĺbov, vysoké teploty, slabosť, s virózou vieme vychádzať, ide napríklad len o škrabkanie v hrdle a podobne.
V súvislosti s koronavírusom na celom svete ochoreli tri milióny ľudí, čo môže byť označené za pandémiu. Ale, ak si vezmeme španielsku chrípku pred sto rokmi, tak to bola pandémia skutočne veľmi zlá.
Zomrelo na ňu viac ako 20 miliónov ľudí. Hovorím o tom z dôvodu, že ak je chrípka invazívna, mala by najprv pôsobiť na deti, lebo nemajú vyvinutú imunitu do 6 rokov a prakticky sú najohrozenejšou skupinou.
Samozrejme to platí aj u starších ľudí, ktorí sa pravidelne očkujú a tým pádom intenzita účinku látky, ktorá by „mohla spôsobiť“ veľké poškodenie až smrť, tak by mala napadnúť deti. My vieme, že deti sú teraz len nosičmi Covid-19. Pokiaľ je to pravdivé, mutácia buď umelo alebo náhodou nejakým spôsobom je zameraná na starších ľudí.