BREZNO. Šesťdesiat rokov je naozaj úctyhodný vek a svedčí o tom aj množstvo skvelých a úspešných absolventov, ktorých Základná umelecká škola v Brezne vychovala.
O jej histórii, súčasnosti, úspechoch, plánovaných podujatiach pri príležitosti výročia, ktoré sa pre situáciu neuskutočnia, si aspoň v článku zaspomíname spoločne s riaditeľkou ZUŠ Gabrielou Pravotiakovou.
Hudobná škola vznikla už v roku 1919
Človek po celé stáročia využíva hudbu a spev ako prostriedok na vyjadrenie svojich pocitov a nálad. Výchova a vzdelávanie v tejto oblasti umenia sú v súčasnej dobe veľmi potrebné. V Brezne nám ich ponúka Základná umelecká škola, ktorá tento rok oslavuje 60. výročie vzniku. Je prirodzené, že pri každom jubileu sa obzeráme aj do minulosti.
Ako priblížila riaditeľka ZUŠ Gabriela Pravotiaková, málokto vie, že na podnet Miestneho odboru Matice slovenskej v Brezne vznikla hudobná škola už v roku 1919. Navštevovalo ju približne 45 žiakov, ktorí spolu s učiteľmi vystupovali na rôznych akadémiách, oslavách a tradičných kultúrnych večierkoch. „V tejto škole začínali svoju umeleckú dráhu aj niektorí známi hudobníci, napr. Pavol Tonkovič, hudobný skladateľ a upravovateľ ľudových piesní. Veľkým prínosom v 30-tych rokoch 20. storočia bolo pôsobenie pedagóga a huslistu Ernesta Kanderu a jeho manželky Eleny. Hudobná škola fungovala i v čase druhej svetovej vojny, no v roku 1948 vtedajší režim obmedzil činnosť Matice slovenskej a hudobná škola bola zrušená.“
V Brezne vyučoval aj významný skladateľ populárnych piesní V. Wick
Činnosť školy obnovili 1. septembra 1959 a veľkú zásluhu na jej otvorení mala Elena Kanderová. „Je zaujímavé čítať v školskej kronike: „Škola mala 16 žiakov klavírnej, 8 žiakov akordeónovej a 22 žiakov v prípravnej hudobnej výchove. V polroku a na konci školského roku vystúpili všetci žiaci na verejnom koncerte, na ktorom preukázali slušné výsledky.“