ĽUBIETOVÁ. Na banskom náučnom chodníku na Podlipe pri Ľubietovej pribudol v uplynulých dňoch nový exponát – maketa uhliarskeho miliera. O jeho vybudovanie sa zaslúžila obec a občianske združenie Libetha. Chodník, ktorý navštívia počas letnej sezóny tisícky turistov, tak získal novú atrakciu. Ako informovala Dagmar Zajacová zo združenia Libetha, tento milier bude slúžiť výhradne ako exponát, neplánujú na ňom robiť ukážky pálenia drevného uhlia, nakoľko by sa tým milier zničil. S výrobou drevného uhlia podľa starej tradície však majú v obci bohaté skúsenosti, keďže v uplynulých rokoch tu už dvakrát robili uhliarsky workshop.
Vedia, ako na to
Drevné uhlie totiž potrebovali pri tavbe medi a železa starobylými technikami, ktoré tiež v rámci svojich aktivít pokusne robili. „Pri prvom pálení sa nám vtedy dokonca podarilo vypáliť okolo 50 vriec drevného uhlia, druhý milier sme mali o niečo menší, takže aj uhlia bolo menej,“ hovorí Dagmar Zajacová s tým, že v okolitým lesoch zostalo viacero miest, na ktorých je vidieť, že tu v minulosti drevné uhlie pálili. Ostali tu aj po dlhom období spálené plochy.
Ako to fungovalo
Hoci na vybudovanie miliera neexistoval jeden univerzálny návod, podstata bola v zásade podobná. Do stredu sa postavil drevený kôl (hovorilo sa mu kráľ), okolo sa naukladalo raždie a ďalej polená zdravého dreva rôznej hrúbky. Takto vznikol základ, ktorý sa pokryl vrstvou mačiny, čečiny, slamy a podobne. Potom prišla vrstva hliny a nakoniec znova vrstva mačiny a čečiny.
V postavenom milieri založil uhliar oheň a potom chodil vo dne v noci okolo a dbal na to, aby sa tento oheň nerozhorel, ale na druhej strane aby ani nezhasol. Po jednom až dvoch týždňoch všetko uhasil, niekoľko dní počkal, aby milier vychladol, potom ho rozobral a povyberal drevné uhlie.