BANSKÁ BYSTRICA. V Banskej Bystrici dnes po renovácii opätovne sprístupnili Vilu Dominika Skuteckého, v ktorej je umiestnená stála expozícia popredného umelca svetového mena.
Namiesto pasívnej obrazárne tu vytvorili dobovo inšpiratívne prostredie, prispôsobené pre pohodlné trávenie času návštevníkov s tvorivými aktivitami. Ako konštatovala kurátorka stálej expozície Dominika Skuteckého Katarína Baraníková, zámerom bolo ponúknuť návštevníkom niečo viac, ako tradičnú prehliadku. „Snažili sme sa priblížiť autentické prostredie, v ktorom Dominik Skutecký a jeho potomstvo žili a tvorili,“ povedala s tým, že predstavu o tom, ako interiér vily v minulosti vyzeral, majú prevažne z obrazov umelca. Vilu totiž počas druhej svetovej vojny zabralo gestapo a veľká časť rodinnej pozostalosti sa rozobrala.
Predstavu o tom, ako vyzeral napríklad ateliér Dominika Skuteckého majú napríklad z obrazu Maliarka kvetín, na ktorom Skutecký zachytil svoju dcéru, Karolu Skuteckú – Karvašovú pri maliarskej tvorbe. „Snažili sme sa vyjadriť túto atmosféru skôr náznakovo, nie kopírovaním detailov,“ dodala. Zaujímavosťou nového riešenia je napríklad replika pódia v ateliéri, farby a svetelnosť v interiéroch, okná a podobne.

Tematické miestnosti
Inštalácia približuje život maliara a jeho rodiny vo vile vytvorením expozičných tematických miestností – je to hala talianskeho umenia ( zachytáva benátske obdobie tvorby maliara), salón sa zas orientuje na banskobystrické obdobie, ateliér sprostredkuje maliarsky program a techniku maliara , pracovňa rodinnú históriu a tvorbu jeho potomkov a zimná záhrada oddychovú zónu a tvorivé aktivity.
Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter upriamil pozornosť nielen na mimoriadnu osobnosť Dominika Skuteckého a jeho prínos pre svet umenia, no zároveň poukázal na tragické osudy jeho detí, ktoré počas druhej svetovej vojny zaplatili najkrutejšiu daň za svoj židovský pôvod.
Súčasťou procesu reinštalácie bolo aj reštaurovanie Skuteckého diel. Reštaurátor Miroslav Slúka povedal, že proces ošetrenia a výskumu Skuteckého diel bol pre neho mimoriadnym počinom už z toho dôvodu, že sa podarilo zreštaurovať 25 diel. Tie sa podľa neho postupne dostávali spod nánosu starého laku a depozitov a ožívali vo svetelnosti, ktorú Skutecký tak miloval a ktorá je pre jeho obrazy príznačná.

Renovácia Vily Dominika Skuteckého bola realizovaná vďaka finančnej podpore Banskobystrického samosprávneho kraja. Projekt reinštalácie Vily a Stálej expozície Dominika Skuteckého z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Rekonštrukcia vily a reinštalácia stálej expozície stála približne 208-tisíc eur.
