BANSKÁ BYSTRICA. Suchá jar a dosahy klimatických zmien zasiahli nielen poľnohospodársku oblasť, no stali sa tiež impulzom pre samosprávy, aby hľadali v tomto smere dlhodobé riešenia. Nejde totiž iba o jediný výkyv, zmeny klímy nás v uplynulých rokoch trápia opakovane.
Vedci stále viac zdôrazňujú, že mestá môžu pred dosahmi globálneho otepľovania ochrániť zelené riešenia – dostatok stromov a parkov, či rozumne vytvorený systém mestskej zelene.

V rámci týchto riešení sa stále viac spomína aj uprednostnenie kvitnúcich lúk pred trávnikmi, na ktoré sme si v posledných desaťročiach zvykli. Z hľadiska biodiverzity, zadržiavania vody v krajine, či zachovania včelstva sa však práve kvitnúce lúky ukazujú ako správne východisko. Sú to kľúčové otázky aj podľa Matúša Molitorisa, predsedu komisie životného prostredia pri mestskom zastupiteľstve v Banskej Bystrici. „V rámci komisie chceme otvárať tieto témy a hľadať riešenia. Jednou z otázok je vytváranie lúčnych plôch, ktoré by nebolo treba tak často kosiť, zadržiavali by viac vody a priniesli by popri vizuálnom efekte aj vyššiu druhovú rozmanitosť do nášho mesta,“ dodal.

Dôležité je podľa neho nájsť také riešenia, aby lúky boli druhovo vyvážené a neobjavil sa na nich napríklad problém s inváznymi rastlinami a alergénmi. Prvé pokusy sa už robili v Parku pod Pamätníkom SNP, kde do záhonov nasadili namiesto tradičnej výsadby lúčne kvety.
„Chceli by sme v rámci mesta vyčleniť ďalšie lokality, kde by mohli vzniknúť pestré lúky. Zvažujeme plochy na sídliskách, ale tiež v okrajových častiach mesta,“ dodal.