Pozornosť sveta sa dnes viac ako inokedy upriamil na prácu vedcov. Práve oni totiž majú v rukách vývoj vakcíny proti novému koronavírusu, ktorý si už vyžiadal stovky tisíc obetí a položil na lopatky nejeden zdravotnícky systém. Na pandémiu sme sa pozreli optikou špičkovej vedkyne, ktorá v Prahe skúma diagnostický potenciál nanočastíc. Absolventka breznianskeho gymnázia Klaudia Kvaková.
Na úvod to trochu odľahčím... Chcela by si maturovať v tomto roku?
- Myslím, že nie.
Prečo?
- Mám veľa zábavných spomienok spojených s našimi maturitami, o ktoré by som určite nechcela prísť...
Predpokladám, že zrejme ani o vedomosti, ktoré si v Brezne nadobudla. Po úspešnom ukončení štúdia v Brne a nórskom Trondheime si aktuálne doktorandka na 1. lekárskej fakulte Karlovej Univerzity v Prahe v odbore biochémia a patobiochémia. Tak, ako vedcov na celom svete, aj teba momentálne zamestnáva SARS-CoV-2?
- Aktuálna situácia okolo Covid-19 ma určite pohltila. Na začiatku epidémie som sa na niekoľko dní ocitla v Bratislave, kde som sa prihlásila ako dobrovoľník na laboratórnu diagnostiku. Avšak kým sa vyriešili všetky oficiality, už som bola opäť vo svojej práci v Prahe. Aktuálne si každý deň s kolegami pozeráme najnovšie dáta z celého sveta a porovnávame, ako sa jednotlivým krajinám darí situáciu (ne)zvládať.

Kde sa vo vašom internom rebríčku umiestnilo Slovensko?
- Slovensko, zdá sa, pozitívne prekvapilo celý svet... Prvé opatrenia proti Covid-19 prišli relatívne rýchlo a podarilo sa nám výrazne eliminovať počet obetí. Teraz bude však dôležité zamerať sa na obnovu ekonomiky. Nič ešte nie je vyhraté...
Niektorí epidemiológovia varujú pred ďalšími vlnami infekcie. Aká je pravdepodobnosť, že udrie znova?

- Ja by som skôr stavila na to, že druhá vlna príde.
Takže nie je otázka či, ale kedy?
- Určite nechcem nikoho strašiť, ale s uvoľnením opatrení sa všeobecne očakáva ďalšia vlna... Avšak už budeme lepšie pripravení.