Veľvyslankyňa Spojených štátov amerických na Slovensku Bridget Brink navštívila v uplynulom týždni stredné Slovensko. Neobišla jeho metropolu a zamierila aj na Horehronie. V Polomke vzdala poctu americkým a britským vojakom, ktorí zahynuli v bojoch počas Povstania, zastavila sa vo vápenke v Nemeckej a zamierila aj na Kráľovu hoľu, či Muránsku planinu. Ako vníma stredné Slovensko a jeho obyvateľov?
Počas návštevy Horehronia ste navštívila aj sociálny podnik vo Valaskej, ktorý v čase koronakrízy dokázal veľmi rýchlo pretransformovať svoju výrobu a začali tu šiť rúška. Čo vás na tomto projekte – ale aj na samotnom sociálnom podniku oslovilo najviac?
- Sociálne podniky zohrávajú v spoločnosti významnú úlohu. Prostredníctvom pracovných miest sociálne zraniteľným skupinám obyvateľstva poskytujú dôstojné zamestnanie, ktoré pomôže im aj ich rodinám. Tieto podniky tiež otvárajú dvere pre ďalšiu integráciu a rozvoj a môžu prispieť k transformácii spoločnosti. WASCO je vynikajúcim príkladom toho, ako spoločensky zodpovedné podnikanie môže prospieť celej komunite a ako často môžu najlepšie riešenia pochádzať od občianskej spoločnosti a podnikateľov.
Zúčastnila ste sa aj pietnej spomienky v Polomke, kde ste vzdala poctu americkým a britským vojakom, ktorí prišli o život pri oslobodzovaní našej krajiny počas Slovenského národného povstania . Čo pre vás symbolizuje odkaz tohto hrdinstva jednoduchých vojakov pre dnešné dni?
V roku 1944 bojovali Američania, Briti a Slováci spoločne, aby bránili viac ako svoju vlasť. Bojovali, aby bránili hodnoty demokracie, slobody a rešpektovania ľudských práv pred totalitou. Toto sú tie isté hodnoty, ktoré dnes spoločne obhajujeme ako súčasť širšej aliancie NATO. Nesmieme zabudnúť na hodnoty, ktoré nás spájajú a aj vysokú cenu, ktorú sme za tieto hodnoty zaplatili. Sme silnejší, ak za ne bojujeme spoločne.
Čo všetko ste stihli vidieť v Banskej Bystrici a ako vnímate metropolu nášho kraja?
- Veľmi sa mi páči. Banská Bystrica je nádherné a očarujúce krajské mesto. Už na predchádzajúcich cestách som si bola pripomenúť Slovenské národné povstanie na mieste, kde sa začalo, stretla som sa s primátorom, županom a študentmi Univerzity Mateja Bela.
Vnímam silu a nezávislosť obyvateľov stredného Slovenska. Tento výjazd bol špeciálny, pretože som robila niečo, čo ma osobne veľmi baví, viac som spoznala národný park Muránska planina. Spája sa mi to s mojím detstvom, keď som každé leto strávila v amerických národných parkoch so svojou rodinou.
Teraz sa mi najviac páčila jazda na huculskom koni a turistika na vrchol Fabova hoľa v Muránskej planine a na Kráľovu hoľu v Nízkych Tatrách. Tiež som zjedla veľa výborných bryndzových halušiek. Bola som tiež v Nemeckej, kde nacisti vypálili celú dedinu. Tieto spomienky sú bolestivé, ale sú silným svedectvom našich spoločných hodnôt a histórie.
Svet čelí v posledných týždňoch pandémii, s akou sa naposledy museli naši predkovia vysporiadať na sklonku 1. svetovej vojny, kedy vypukla tzv. španielska chrípka. Zatiaľ čo Slovensko sa zaradilo medzi krajiny s nízkou chorobnosťou aj úmrtnosťou, v Spojených štátoch prekročil celkový počet úmrtí na koronavírus tridsaťtisíc (údaj z 15. júna). V čom vidíte tento odlišný vývoj?
- Je mimoriadne ťažké porovnávať situáciu medzi krajinami, kde je v každej toľko rôznych premenných, vrátane významného rozdielu v početnosti obyvateľstva. Viem, že naši lekári na celom svete aktívne pracujú na výskume nového koronavírusu, aby bolo možné nájsť účinnú liečbu.
Vašou domovskou krajinou v súčasnosti otriasajú aj početné nepokoje. Necítite ďaleko od domova strach o svojich blízkych?
- Pokiaľ ide o tragickú smrť Georga Floyda, môžem povedať, že aj my, Američania, cítime šok a zdesenie celého sveta. Aj vďaka našim základným slobodám prejavu, tlače a pokojného zhromažďovania sa táto reakcia prejavila doma aj v zahraničí. Som presvedčená, že uplatňovanie našich základných slobôd nám pomôže sa stať silnejším a jednotnejším ako národ.
Mnoho Američanov práve teraz žiada, aby naša krajina dodržala svoje vlastné ideály právneho štátu a rovnosti pre všetkých občanov. Samozrejme, tí z nás, ktorí pracujú v zahraničí, sa obávali o zdravie našich rodín v Amerike kvôli pandémii koronavírusu. Pre mnoho ľudí to bolo zlé obdobie. Ale ja sa rada zameriavam na to pozitívne a v tomto prípade mám pocit, že nám všetkým táto kríza pomohla zamerať sa na to, čo je dôležité, inovovať a zistiť, ako vírus zachytiť, nájsť vakcínu a naučiť sa nové technológie, vďaka ktorým ostaneme v kontakte, aj keď sa nemôžeme stretnúť osobne.