Streda, 5. august, 2020 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky

V kostole sv. Alžbety našli náhrobok richtára Egida z Bergu. Telo tam však neležalo

Archeologický výskum v kostole sv. Alžbety Uhorskej prináša pozoruhodné objavy.

Situácia v kaplnke sv. Anny (pôvodnom gotickom presbytériu) po vypreparovaní tehlovej podlahy z prelomu 16 a 17.stor. Dve hrobové miesta v popredí,Situácia v kaplnke sv. Anny (pôvodnom gotickom presbytériu) po vypreparovaní tehlovej podlahy z prelomu 16 a 17.stor. Dve hrobové miesta v popredí, (Zdroj: archív Martina Kvietka)

BANSKÁ BYSTRICA. V kostole sv. Alžbety Uhorskej, ktorý je druhou najstaršou stavbou Banskej Bystrice, sa na jar tohto roka začala generálna rekonštrukcia, ktorej súčasťou je aj priebežný archeologický výskum. Hoci výskum pod vedením archeológov Martina Kvietka a Tomáša Molotu zo spoločnosti Midland Adventure, s.r.o. ešte nie je ukončený, už teraz sa dá hovoriť o mimoriadne zaujímavých zisteniach a mnohých prekvapivých nálezoch.

Kostol sv. Alžbety Uhorskej bol postavený v 30. rokoch 14. storočia a bol súčasťou špitálskeho komplexu tzv. xenodochia, nachádzajúceho sa pôvodne na predmestí stredovekého mesta. „Jeho exponenciálne umiestnenie voči historickému jadru mesta bolo dané okrem iných faktorov aj skutočnosťou predchádzania šíreniu nákazlivých chorôb s prostredia špitálu medzi mestské obyvateľstvo," povedal archeológ Martin Kvietok.

Skryť Vypnúť reklamu

Doplnil, že súčasný archeologický výskum bol vyvolaný zámerom vlastníka znížiť terén z dôvodu budovania podlahového kúrenia v objekte, ako aj sanáciou vlhkosti obvodových stien kostola.

„Pôvodná dispozícia kostola bola riešená ako jednolodie so svätyňou orientovanou na východ (dnešná kaplnka sv. Anny) a sakristiou, pristavanou z južnej strany, čo je dosť atypický jav, keďže sakristie bývali spravidla stavané na severnej strane kostola,“ povedal archeológ s tým, že sa im podarilo zdokumentovať pôvodný vstup do kostola, ktorý sa nachádzal v západnej stene kostola: „Vzhľad pôvodnej Alžbetky sa asi najviac podobal kostolu sv. Antona a Pavla, pustovníkov v Sásovej, ktorý bol postavený zhruba v rovnakom období a možno aj rovnakou stavebnou hutou, “doplnil.

Skryť Vypnúť reklamu

Archeologický výskum tiež preukázal že kostol bol niekedy v polovici 15. storočia prestavaný. Bola identifikovaná 2. stavebná etapa (neskorogotická), ktorú reprezentuje prístavba bočnej južnej lode. V 1.pol 18. storočia došlo podľa archeológa k zásadnej barokovej prestavbe starého gotického kostola.

„V rámci prestavby došlo k výraznej zmene v architektonickej dispozície a orientácii kostola. Z pôvodnej gotickej svätyne sa stala bočná kaplnka sv. Anny. Južná stena lode bola asanovaná. Loď bola následne rozšírená južným smerom a ukončená svätyňou s polkruhovým záverom. Alžbetka teda v tomto období dostáva podobu, ktorú dnes dôverne poznajú asi všetci Bystričania."

Identifikovali tri úrovne podláh

Počas znižovania terénu v interiéri kostola archeológovia identifikovali tri úrovne podláh. Najmladšia keramická secesná dlažba, po ktorej ešte v marci chodili návštevníci Alžbetky, ukrývala staršiu kamennú barokovú podlahu.

Skryť Vypnúť reklamu

„O tejto vieme z cirkevných vizitácii zo začiatku 19. storočia,“ dodal archeológ s tým, že prekvapením bol pre nich nález ešte staršej renesančnej podlahy z pálených tehál, doplnených o rôzne tvarované ozdobné dlaždice tiež z pálenej hliny. „Túto predbežne datujeme do 2.polovice 16.storočia. Staršie podlahy už neboli zistené. Bolo to dané tým, že niekedy v 2.polovici 16. storočia muselo dôjsť k odstráneniu starších podláh a do interiéru vtedajšieho kostola bola nasypaná 40 - 50 cm hrubá vrstva štrkopiesku,“ povedal.

Zrejme už vtedy sa Bystričania trápili s neustálou vlhkosťou v kostole, čo je dané jeho umiestnením v záplavovej oblasti Hrona.

Vzácny náhrobok bez telesných pozostatkov

Pri preparácii a následnom vyzdvihovaní starších podláh získali archeológovia veľké množstvo drobných nálezov, reprezentovaných predovšetkým mincami z obdobia od záveru 16. až po koniec 19. storočia. „Veľkú skupinu nálezov tiež tvorili súčasti modlitebných ružencov a súčasti odevov, fragmenty keramiky a okenných vitráží,“ doplnil archeológ.

V priestore kaplnky sv. Anny bol odkrytý kamenný základ pre gotickú oltárnu menzu. Najhodnotnejším nálezom bol však kamenný náhrobok, nájdený tesne pri pôvodnom gotickom oltári.

„Náhrobok sme na základe erbu priradili významnému bystrickému mešťanovi a richtárovi Egidovi z Bergu (Gilg von Perg). Egid bol nevlastným synom Štefana Junga. Prvýkrát sa spomína v roku 1443 ako člen mestskej rady. V roku 1446 sa spomína už ako richtár. V čase svojho života patril medzi najbohatších bystrických ťažiarov a zrejme tiež vykonával aj patronátne právo k mestskému špitálu s kostolom, v ktorom bol nakoniec niekedy pred rokom 1465 aj pochovaný,“ ozrejmuje nález Martin Kvietok.

Jeho náhrobok patrí podľa neho medzi najzaujímavejšie a najkrajšie archeologické nálezy, ktoré sa doposiaľ v meste pod Urpínom našli. Prekvapením pre archeológov však bolo, keď po vyzdvihnutí náhrobku nebolo v hrobe nájdené žiadne telo. Táto záhada má však zrejme jednoduché a prozaické vysvetlenie: „V čase, keď došlo k sanácii interiéru, bolo nutné vyzdvihnúť aj Egidov hrob. Jeho ostatky síce boli exhumované, no jeho náhrobok vzhľadom na svoju váhu ostal, aj keď značne poškodený, v kostole,“ vysvetlil.

Okrem tohto hrobu bol identifikovaný ešte jeden hrob s ostatkami neznámej osoby, ktorý datujú predbežne do obdobia 17. storočia.

Pripravujú monografickú štúdiu

K pozoruhodným nálezom patrí aj objav gotického lavaba v stredovekej sakristii. Išlo o typ kamenného umývadla, slúžiaceho na odtok odpadovej vody vedeným hrúbkou muriva na vonkajšiu stranu.

Aj keď výskum ešte nie je ukončený, už teraz je možné povedať, že priniesol nové významné poznatky o stavebno - historickom vývoji kostola a taktiež bolo počas neho získané veľké množstvo predmetov patriacich našim predkom. Archeológ Martin Kvietok už teraz plánuje vydanie monografickej štúdie, ktorá by okrem archeológie obsahovala výsledky architektonicko - historického výskumu, umelecko - historického výskumu archívneho výskumu. Takéto spracovanie si určite Alžbetka zaslúži a bude knihou ktorú si mnohí Bystričania či návštevníci mesta radi prečítajú.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 2. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 4. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 5. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 6. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 7. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 8. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 9. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 10. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 1. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 2. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 3. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 4. Pochod smrti
 5. Ručné ovládanie auta – šanca pre vodičov s hendikepom
 6. A na týchto miestach ste už boli?
 7. Konečne nažive
 8. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 9. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 10. Reforma
 1. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 22 776
 2. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 17 921
 3. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 12 747
 4. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 395
 5. Gaderská dolina poteší celú rodinu 10 381
 6. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 302
 7. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 10 157
 8. Hľadáte bezstarostný relax? Dovolenkujte v hoteli pre dospelých 9 779
 9. Nové články môžete na SME.sk čítať prvú hodinu zadarmo 9 676
 10. Čas na zmenu banky je tu - za prenos účtu môžete získať 300 eur 8 864
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Archeológia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Tabule so zákazom vstupu majiteľov psov nahnevali

Poslanec Martin Turčan je presvedčený, že ak mesto vyberá za psov dane, malo by pre nich vytvoriť zodpovedajúce podmienky.

Tabuľka v Národnej ulici.

V Bystrici sa strieľalo, zomrel jeden človek

K streľbe na dve osoby prišli na Triede SNP blízko internátov.

Ilustračné foto.

Polievka prekonal brankára, potom ho vychytal útočník

Futbalisti Dukly sa v prvom jesennom zápase poriadne rozbehli.

Miladin Vujošević prvý raz skóruje do siete Slovana B

Právna poradňa: Ako riešiť spory rodičov a detí

V právnej poradni odpovedáme na otázky čitateľov. Dnes na tému: Ako riešiť spory rodičov a detí.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V Bystrici sa strieľalo, zomrel jeden človek

K streľbe na dve osoby prišli na Triede SNP blízko internátov.

Hľadajú Vargu a Lakatoša, utekajú pred políciou

Pátrajú po dvoch mužoch. Ak ste ich videli, kontaktujte políciu.

Česi sa vracajú na svoje kysucké chalupy

Požiadavky počas pandémie boli rôzne, niektorí chceli od obce dokonca polievať kvety.

Vo Vrábľoch vznikne unikátna atrakcia, miesto prirovnávajú k Mykénam

V lokalite archeológovia odhalili viac ako stovku obydlí. Život predkov má priblížiť skanzen i múzeum.

Už ste čítali?