BREZNO. Breznianska radnica chce zriadiť vlastnú modernú kompostáreň, ktorá dokáže ročne spracovať až 3 500 ton biologicky rozložiteľného odpadu. Ako mesto informuje na svojej webovej stránke, samospráva požiadala o nenávratný príspevok na výstavbu mestskej kompostárne v predpokladanej výške viac ako 2,6 mil. eur, pričom povinné 5-percentné spolufinancovanie mesta predstavuje sumu približne 130-tisíc eur. Projekt kompostárne chce mesto začať realizovať na jar budúceho roka v uzavretom areáli situovanom na okraji priemyselnej zóny mesta, v časti Starý Mazorník.
Snahou breznianskej samosprávy je v súlade s platnou legislatívou zabezpečiť v rámci zberu komunálneho odpadu vyseparovanie biologicky rozložiteľných zložiek kuchynského komunálneho odpadu z rodinných a bytových domov a ich následnú ekologickú likvidáciu v kompostárni. Pôjde hlavne o konáre, trávu z kosenia, ale aj o zvyšky ovocia, zeleniny či varených pokrmov. „Takýto odpad tvorí 30 až 45 percent komunálneho odpadu, čiže približne tretinu toho, čo odvážajú smetiarske autá. Tento by sme nemuseli ukladať na skládke, čím by sa znížil aj poplatok za jeho zber, prevoz a uloženie, a navyše by sme dokázali produkovať vlastný kvalitný kompost,“ poukázal na prínos projektu primátor Brezna Tomáš Abel.
Postavia ju za betonárkou
Podľa slov vedúceho investičného odboru Ivana Kamenského dokáže kompostáreň z 3 500 ton biologicky rozložiteľného odpadu vyprodukovať až 2 100 ton kompostu. Samotný proces výroby bude prebiehať v uzavretom areáli situovanom na okraji priemyselnej zóny mesta v časti Starý Mazorník za betonárkou. Ide o lokalitu, ktorá je v územnom pláne určená na funkciu priemyselnej výroby a je dostatočne vzdialená od najbližšej obytnej zóny.
„V súčasnosti nemôžeme zbierať domový kuchynský odpad, pretože ho nemáme kde likvidovať. Nová kompostáreň s tromi kontajnermi zabezpečí likvidáciu práve tohto biologicky rozložiteľného odpadu z domácností. Obyvatelia bytových domov budú mať k dispozícii kompostovacie vrecúška, v ktorých budú môcť dvakrát do týždňa vykladať svoj kompostovateľný odpad. Následne prostredníctvom Technických služieb ho budeme likvidovať v uzavretých boxoch, ktoré majú biologické filtre, aby nedochádzalo k obťažovaniu zápachom najbližších rodinných domov na Mliekarenskej ulici,“ objasnil vedúci.
Z ekonomického hľadiska má mesto na zber kuchynského odpadu udelenú výnimku, ktorá sa končí na budúci rok. „Máme zákonnú povinnosť likvidovať aj kuchynský odpad a ak sa nám ho v značnej miere podarí odkloniť od skládkovania odpadov, zlacnie odvoz komunálneho odpadu. Biologicky rozložiteľný odpad budeme vedieť spracovať a ďalej využiť. Vyprodukujeme kompost – kvalitné organické hnojivo, ktoré môžeme použiť ako pestovateľský substrát pri skrášľovaní a údržbe mesta,“ uzavrel Kamenský s tým, že ak mesto získa dotáciu, tak je pripravené zriadiť prevádzku na likvidáciu biologicky rozložiteľného odpadu z domácností do dvoch rokov.