BANSKÁ BYSTRICA. Vybudovali ich v banskobystrickej Národnej ulici, kúsok od Štátnej opery v roku 1964 ako hold 20. výročiu Slovenského národného povstania. Boli to jediné kvetinové hodiny na Slovensku a tak je tomu dodnes. Nechýbalo však veľa a Banská Bystrica by o túto zaujímavú raritu prišla. Od 80. rokov 20. storočia až do roku 2006 boli totiž hodiny nefunkčné, v ich podzemnej strojovni sa stretávali rôzne asociálne skupiny a bol tam neuveriteľný neporiadok.
Marian Sedláček vyrástol v bytovke pri kvetinových hodinách a každý deň ich mal doslova na očiach. Keďže je povolaním strojný mechanik, nefunkčné hodiny mu nedali spávať a tak sa pred niekoľkými rokmi svojpomocne pustil do ich opravy. „Nebola to žiadna sranda, najprv sme museli vyčistiť podzemný priestor strojovne od neuveriteľného neporiadku,“ povedal.
Takmer nanovo
Vo vlhkých priestoroch všetko hrdzavelo, takže z prevažnej časti bolo nevyhnutné celý mechanizmus hodín vyrobiť nanovo. Ostal prakticky iba pôvodný strojček. „V ústrety mi vyšli v mojej práci a dovolili mi vziať prevodovku. Zrepasovali sme ju, vyrobili nové ručičky hodín a postupne som robil na detailoch mechanizmu,“ povedal. S niektorými prácami pomohla bystrická spoločnosť Progres HL, ktorá sa zaoberá svetelnou technikou.
Hoci mohli hodiny v roku 2007 opätovne spustiť, údržbu potrebujú nepretržite. „Moji rodičia stále žijú v tejto bytovke, takže k nim denne chodím. Vždy skontrolujem aj hodiny, či je všetko v poriadku,“ dodal. Zaujímavé na týchto hodinách je podľa neho aj to, že sú každý rok iné. To podľa toho, akú kvetinovú výzdobu zvolia Záhradnícke a rekreačné služby mesta. „Kvetinové hodiny sú naozaj veľmi ojedinelý jav a aj v susednej Českej republike majú jediné takéto hodiny – v Poděbradoch. Nadšenci, ktorí sa o ne starajú, už navštívili aj Banskú Bystricu, takže sme si mohli vymeniť skúsenosti,“ doplnil.
Hodiny leta
Kvetinové hodiny sú letná záležitosť a tak z nich vždy pred zimou vyberá pán Sedláček elektromotor. Pravidelne musia natierať kvôli vysokej vlhkosti aj podzemný priestor pod hodinami.
Hodiny idú podľa jeho doslova na minútu presne. To preto, že majú časové impulzy nastavené na 60 sekúnd.
"Bohužiaľ, dosť často sa stane, že nám výrastkovia chcú poprekrúcať ručičky hodín. Dal som tam našťastie poistku, aby neprišlo k ich vážnejšiemu poškodeniu. Ak teda ručičky niekto posunie, stačí ich napraviť fyzicky," dodal. Ako dodal, stane sa to aj desať krát do roka.
Pátrajú po ďalších archívnych záznamoch
Trochu ho mrzí, keď si niekto prácu iných ľudí neváži. "Videl som tu už aj mamičky, ktoré vôbec neupozornili svoje deti, že behajú po kvetinovej výzdobe,“ dodal.
Archívnych materiálov a fotografií o tom, ako hodiny vznikali a fungovali v prvých rokoch, sa však zachovalo veľmi málo. „Budeme preto vďační ľuďom, ktorí nám budú môcť poskytnúť, prípadne zapožičať fotografie, či archívne záznamy. Môžu tak urobiť aj prostredníctvom našej stránky na sociálnych sieťach,“ dodal.