Nedeľa, 26. september, 2021 | Meniny má EditaKrížovkyKrížovky
KOMERČNÝ ČLÁNOK

Lekárka Renáta Valkyová: Slnko nám pomáha, ale netreba ho podceniť

Na otázku, aké riziká našej pokožke prináša leto, odpovedá skúsená dermatologička.

Lekárka Renáta Valkyová. Lekárka Renáta Valkyová.

Po období pandémie, ktoré nás na dlhší čas uväznilo v našich domovoch, si doslova vychutnávame leto.

Hoci mnohí z nás sa zahraničných dovoleniek radšej vzdali, leto na Slovensku môže byť rovnako atraktívne. Čo urobiť preto, aby sme chvíle oddychu a letných dovoleniek využili zdravo a užitočne?

Aj o tom hovoríme s lekárkou RENÁTOU VALKYOVOU, ktorá pôsobí v Banskej Bystrici.

Leto sa pre mnohých z nás nesie v znamení dovoleniek. Tohtoročné chvíle oddychu bude zrejme väčšina z nás tráviť na Slovensku, a to pre obavy z pandémie koronavírusu. Nič to však nezmení na tom, že budeme veľa času tráviť pri vode, či na horách. Čo by ste poradili ľuďom – ako si chrániť kožu v našich domácich podmienkach?

Skryť Vypnúť reklamu

- Letné mesiace sú v plnom prúde, teplota stúpa do výšav a my sa pomaly pripravujeme na letnú dovolenku, na ktorej si budeme dosýta užívať slnečné lúče.

Pekne opálená čokoládová pokožka je snom mnohých žien. Nesmieme podceňovať slnko, môže byť zradné a nebezpečné. Súčasne nesmieme podceňovať potrebu kvalitných a účinných ochranných krémov na opaľovanie, ktoré by mali byť súčasťou výbavy každej dovolenky.

Na dovolenke pri mori a na horách by sme mali použiť opaľovací krém s vyšším ochranným filtrom. Jeho výber závisí od fototypu pokožky a od jej citlivosti.

Slnečné žiarenie vyvoláva v koži celý rad biologických účinkov, ktoré môžu byť pre organizmus užitočné, ale aj škodlivé. Slnko pozitívne vplýva na našu psychiku. Zabezpečuje syntézu vitamínu D3, čo je nenahraditeľný vitamín v prevencii krivice u detí a prispieva na zdravý metabolizmus kostí.

Skryť Vypnúť reklamu

Vitamín D3 stimuluje tvorbu neurotransmiterov a hormónov v mozgu, napr. serotonínu, ktorý sa nazýva aj hormónom šťastia, a tým prispieva k psychickej pohode človeka.

Povedzme si ale niečo aj temných stránkach opaľovania a o nežiadúcich účinkoch. Po neprimerane dlhom pobyte na slnku môže dôjsť k spáleniu – začervenaniu kože, ktoré o niekoľko dní zhnedne oxidáciou melanínu v kožných pigmentových bunkách. Melanín potom absorbuje UV žiarenie, a tak chráni jadrá buniek pred poškodením DNA. Nadmernou miestnou aktivitou melanocytov môžu vznikať rôzne škaredé pigmentové fľaky – napríklad pehy, kávové škvrny, ale aj melanocytárne materské znamienka.

UV žiarenie negatívne vplýva aj na mikrocirkuláciu, pôsobí imunosupresívne na kožnú imunitu a má karcinogénne účinky. UV lúče prenikajú do kožných buniek, poškodzujú ich enzýmy a DNA.

Skryť Vypnúť reklamu

Dlhodobým pôsobením vznikajú chronické zmeny, fotostarnutie, rohovatenie kože, nepravidelnosť pigmentácie, suchá koža, vrásky, nezhubné ale aj zhubné novotvary.

Opaľovacie prípravky sú krémy, oleje, mlieka alebo spreje, ktoré obsahujú ochranné slnečné filtre na chemickom alebo fyzikálnom princípe.

Na trhu sú dostupné opaľovacie prípravky s vysokým SPF faktorom. Značenie je na každom obale opaľovacieho prípravku a je vypočítané podľa normalizovanej metódy. Označuje úroveň ochrany kože vzhľadom na UVB žiarenie, to znamená spálenie.

Nová generácia prípravkov má značenie aj ochrany UVA. Zoznam slnečných filtrov, ktoré sa môžu používať v slnečnej kozmetike, určuje európska smernica a je súčasťou Kódexu verejného zdravotníctva.

Používanie adekvátnych ochranných prípravkov pri pobyte na slnku a nevystavovanie sa slnečným lúčom na obednom úpeku je najlepšia prevencia.

Čo by človek nemal zanedbať, aby sa pre neho dovolenka nestala traumou?

- Základné informácie o ochrane pred spálením sme si už povedali. Pri pobyte v prírode sa často stretávame s nežiadúcimi účinkami bodnutia blanokrídlym hmyzom, komármi, ovadmi, mravcami, pavúkom alebo uhryznutia kliešťom.

Následné reakcie sú rôzne. Podľa nástupu nežiaducich účinkov rozlišujeme reakcia skoré, ktoré vzniknú bezprostredne po poštípaní.

Najhoršie sú tie, ktoré majú akútny anafylaktoidný charakter a vyžadujú urgentnú prvú pomoc, pretože ohrozujú človeka na živote.

Tie reakcie, ktoré prichádzajú neskôr, môžu byť alergické alebo nealergické. Na koži vidíme nadmerný začervenalý opuch, ktorý môže prejsť do generalizovanej žihľavky spojenej s nevoľnosťou.

K reakciám na koži neskoršieho typu patrí borelióza prenášaná kliešťom. Má svoju inkubačnú dobu a potom ju ľahko odhalíme pomocou laboratórnej diagnostiky.

Toxíny morských živočíchov vyvolávajú na koži tiež rôzne reakcie. V mori nás ohrozuje medúza, sasanky, ježovky, ropušnica a pri mori moskyty.

Zamerajme sa radšej na opatrenia. Do prírody sú vhodné dlhé nohavice, dlhé rukávy, krytie hlavy, pevná obuv. Používanie parfémov, voňavých krémov, šampónov a laku na vlasy hmyz priťahuje.

Po konzumácii jedla umyť ruky aj ústa. Nevhodné je pestrofarebné oblečenie.

Repelenty by mali byť súčasťou každej prechádzky lesom a lúkou.

Pred vstupom do mora je vhodná gumená obuv.

S akými problémami vás najčastejšie ľudia vyhľadávajú počas leta?

- Najčastejšie sú to následky nevhodného pobytu na slnku bez použitia vhodnej fotoprotekcie. Stretávam sa s prejavmi na koži, keď pacient napríklad použije opaľovací prípravok, ale kúpi si ochranný faktor s nízkym číslom na svoj fototyp, alebo nevhodnú textúru prípravku.

Nevhodný opaľovací prípravok dokáže zhoršiť už existujúce kožné ochorenie. Niektoré kožné ochorenia sú fotosenzitívne. Ak sa napríklad pacient s aknóznou pleťou ošetruje olejovou textúrou, akné sa významne zhorší.

Oveľa častejšie sa vyskytujú infekcie kože. Vyskytujú sa samostatne, ale väčší problém urobia u pacientov s atopickou dermatitídou. Pri tomto ochorení je narušená kožná bariéra a mikroorganizmy ľahko vnikajú do kože.

Niektoré mikroorganizmy majú antigénne vlastnosti, potom sa zosype celý kožný nález a riešime vážne následky.

Neprimerané slnenie však nemusí byť jediným problémom pre našu kožu. Aké nástrahy nám hrozia napríklad v rybníkoch a vodných nádržiach, kde nevieme veľa o kvalite vody?

- Dobre fungujúci imunitný systém znamená dobrú ochranu nielen pred prenosnými ochoreniami, ale aj pred alergiami, predčasným starnutím, rozvojom nádorových ochorení a pod.

Kúpanie v bazénoch s inými osobami, o ktorých zdravotnom stave a správaní sa vo vode nič nevieme, môže viesť k priamemu alebo sprostredkovanému vzniku infekčného ochorenia. To, či infekcia vznikne, závisí od vyvolávateľa a stavu imunity každého človeka.

Niekto je náchylný na zápal močovo-pohlavných ciest.

Obsah chemických látok vo vode je zdravotne významný najmä v prípadoch havarijného znečistenia, keď ich koncentrácie predstavujú riziko poškodenia pokožky a slizníc.

Naopak zvýšené koncentrácie minerálnych látok v mineralizovaných vodách a v morskej vode zabezpečujú zvýšenie mikrobiologickej bezpečnosti, zvyšujú pozitívne pôsobenie kúpania na zdravie cez pokožku a vdychovaním aerosólu.

Voda nesmie obsahovať choroboplodné zárodky. Kúpanie vo vodných
nádržiach a v rybníkoch je náchylné na premnoženie rias, siníc, vyšších rastlín a živočíchov.

Sinice sú schopné fotosyntézy a pri premnožení vytvoria zakalenie vody, tzv. vodný kvet. Niektoré produkujú do vody organické látky a toxíny, ktoré vyvolávajú na koži podráždenie a rôzne reakcie alergického a toxického charakteru.

Najbezpečnejšie sú zrejme kúpaliská, ktoré sú pod kontrolou hygienikov. Aj tu však môže naša koža v dôsledku chemickej úpravy vody trpieť. Čo odporúčate v tomto smere ľuďom?

- Kúpanie vo verejných bazénoch je živnou pôdou pre plesne, bradavice na nohách, moluská na trupe. Niekedy sa vytvorí ekzém podobajúci sa na pleseň.

Tiež sa môže vytvoriť pleseň na ekzéme alebo ekzém na plesni.

Problémom je samoliečba. Ľudia si aplikujú rôzne voľnopredajné prípravky, čo kožným lekárom sťažuje diagnostiku a predlžuje liečbu.

Náchylnejší sú ľudia s poškodenou kožnou bariérou napríklad s atopickou dermatitídou.

Chlórová voda našu kožu významne odmasťuje a stratou ochranného hydrolipidového plášťa je citlivá a náchylná na vznik rôznych ochorení.

Dochádza k zmene kvantity a kvality tukov v koži. Spomeniem aspoň ceramidy, tie pôsobia ako tmel, ktorý drží jednotlivé kožné bunky pokope.

V koži sa nachádza veľký počet nervových vláken, ktoré sú u citlivej pokožky zmnožené a objavuje sa tzv. neurogénny zápal. Pridruží sa subjektívny diskomfort, koža svrbí a páli, produkujú sa prozápalové látky, voľné radikály a zápalové molekuly.

Objaví sa kožné ochorenie a treba ho riešiť. Základom je rehydratácia kože, náhrada straty tukov v pokožke, aplikácia prípravkov s protizápalovým a s antioxidačným efektom.

Čo by ste v kocke odporučili ľuďom, aby sa z dovoleniek naozaj vrátili so zdravou kožou?

- Nadmerné opaľovanie má za následok akútne poškodenie kože v zmysle spálenia a potom chronické poškodenie v zmysle predčasného starnutia a zvýšený výskyt kožných nádorov. Jedným z najúčinnejších preventívnych opatrení ochrany kože pred negatívnym vplyvom slnka je používanie fotoprotektívnych prostriedkov (sunscreens).

V súčasnosti máme na trhu veľmi kvalitné fotoprotektíva, ktoré sú založené na jedinečnom “patente bunkovej ochrany“ – ten aktívuje prirodzenú imunitnú ochranu pôsobením na bunkovú DNA a hĺbkovo chráni rezervy veľmi dôležitého antioxidantu – glutatiónu.

Tieto prípravky zároveň majú najlepšiu rovnováhu UVB/UVA, čo zabezpečuje vysokú vonkajšiu ochranu – SPF 50+. Hodnota SPF udáva, koľkokrát dlhšie sa môže človek vyskytovať na slnku s naneseným opaľovacím prípravkom, kým jeho koža sčervená, v porovnaní s kožou nechránenou.

Na obale výrobku si všímame termín vodoodolný, vodorezistentný a fotostabilný. Vďaka rôznym inovatívnym textúram máme prípravky na kožu s akné, rosaceou, na citlivú kožu, kožu so sklonom k alergii na slnko či k tvorbe pigmentových škvŕn.

Dostupné sú aj tónované ochranné krémy s vysokým SPF faktorom. Súčasťou fotoprotekcie sú slnečné okuliare, klobúky a oblečenie.

Vyhýbame sa priamemu slnečnému žiareniu v obedných a skorých poobedných hodinách.

Ani ochrana po slnení sa nesmie poddceňovať. Je dôležité opláchnuť telo od zvyškov opaľovacích prípravkov, osušiť a naniesť dobrý prípravok po opaľovaní, ktorý pokožku upokojí, dostatočne zhydratuje, ochladí, zvláčni a osvieži.

Sú to prípravky s obsahom účinných látok, ako je alantoín, pantenol, bisabolol, kyselina hyalurónová, urea, vitamíny, výťažok z nechtíka a pod. Nezabúdame ani na ochranu vlasov.

Vlasová kozmetika má tiež produkty s UV filtrami.

Opaľovacie prípravky by sa nemali odkladať a používať z jedného roka na druhý.

Ich vystavovanie horúčavám (piesku) môže viesť k nestabilite produktu, prípadne jeho kontaminácii, čo môže vyvolať nežiadúce účinky.

Po letnom slnení by sme naozaj mali navštíviť kožného lekára a dať si skontrolovať znamienka. Niektoré sú hnedé, niektoré červené, niektoré ploché a niektoré vypuklé. Kedy je znamienko znamením?

- Nie každá zmena znamienka predstavuje zhubný melanóm, preto nepodliehajme hneď panike. Na vyšetrenie sporných lézií používame dermatoskop, nemusí však byť digitálny.

Táto otázka sa týka zrejme predovšetkým žien. Dovolenka je aj časom, keď môžu viac urobiť pre svoju krásu. Čo im vo vašej ambulancii dokážete poskytnúť v tomto smere?

- Koncom leta sa hlásia klientky, ktorým sa pleť vplyvom slnka presušila.

Mezoterapia je veľmi bezpečná metóda na vpravovanie aktívnych látok do pokožky. Väčšinou je určená na hydratáciu a zlepšenie stavu pleti.

Aktívnymi látkami v mezoterapii sú najmä vitamíny, minerály, aminokyseliny, hydratačne pôsobiace látky ako napr. kyselina hyaluronová, rastlinné extrakty, bioaktívne molekuly (napr.rastové faktory).

Pre viditeľné výsledky sa metóda sa opakuje, nutné sú aspoň 3 ošetrenia po sebe a následne v polročných intervaloch.

Na jeseň sa stretávam s klientkami, u ktorých sa v lete objavili pigmentové škvrny. V lekárňach sú dostupné rôzne prípravky s bieliacimi efektami.

Účinok sa znásobí, ak pleť ošetríme chemickým peelingom s kyselinou retinolovou, tranexamovou, citrónovou, vanilmandľovou.

K radikálnejším zákrokom patrí frakcia CO2 laserom. Keď sa po zhojení pokožky následne používajú na ošetrenie tváre depigmentačné prípravky, výsledný efekt je prekvapujúci a stabilita prebielenia pleti sa predlžuje.

Ošetrenie vrások je celoročná požiadavka. Trendom sú botulotoxínové injekcie, niťový lifting a výplňové materiály.

Dnes zaznamenávame nový pohľad na rejuvenizáciu tváre pomocou výplní.

V minulosti bolo používanie kožných výplní simplexné, vypĺňali sa iba nosovoperové línie a zväčšovali sa pery. Teraz je esteticko-korektívny prístup založený na anatomických zmenách tváre v dôsledku veku.

Na zlepšenie výzoru a tým omladenie tváre je nevyhnutné doplniť jej strácajúci sa objem. Aplikovať kožné výplne môžu iba skúsení lekári. Nestačí mať iba školenie a vlastniť certifikát.

K prevádzke patrí priestor na to určený, schválený samosprávnym krajom s potrebným materiálno-technickým zabezpečením.

Výplňami na báze kyseliny hyalurónovej a hydroxyapatitu dnes dokážeme vyriešiť prepadliny až jamy v spánkovej oblasti, viac otvoriť oči zvýraznením nadočnicového oblúka, urobiť krajšie zdvihnuté líčka, upraviť nevýraznú bradu.

Ochabnutá koža na dolných viečkach spôsobuje poklesy tkaniva a vznikajú kruhy pod očami. Tvár vyzerá smutne a unavene.

Opraviť stredovú tvár je maličkosť. 4D rejuvenizácia sa zameriava na obvodové časti hornej, strednej tváre a kompletný konturing sánky. Aplikujeme štrukturované spevňujúce výplne hlboko pod kožu, ktoré nahrádzajú ustupujúce kostné tkanivo a chýbajúce tukové departmenty.

Odborník ovláda anatomické pomery a aby nedošlo k poškodeniu cievnych štruktúr, slinných žliaz, slznej žľazy a nervových pletení využívame kanylové techniky. Prirodzené črty tváre a mimika musia ostať zachované.

Liftingový efekt nabieha s odstupom 1 - 3 mesiacov podľa vybratého množstva a hustoty použitého materiálu.

Efekt vysoko objemových výplní vydrží 2-3 roky.

Hitom posledného roka je ošetrenie pier. Dokážeme opraviť úzke pery, nesymetrické pery, nevýrazné kontúry alebo iba hydratovať povädnutosť a osviežiť.

Niťový lifting sa udomácňuje v službách posledné 2-3 roky. Na zodvihnutie viečok môžeme použiť 3D ťahacie nite. Pod jemné vrásky okolo očí sú vhodnejšie jemnejšie mezonite. 3D nite alebo mezonite sú vstrebateľné.

V podkoží vydržia niekoľko mesiacov, následne sa rozkladajú a namiesto nití zostáva kolagén, ktorý danú lokalitu vypodloží.

Po tomto zákroku sú časté modriny.

Plazmový lifting, alebo lifting horných a dolných viečok bez skalpela je určený pre tých, ktorí majú rešpekt pred operačným riešením.

Ide o ošetrenie prístrojom najnovšej generácie, ten produkuje plazmu a šetrne ošetruje očné okolie, alebo hornú peru s vráskami čiarového kódu s výrazne narušenou a nakrčenou textúrou. Po zákroku sú prítomné drobné chrastičky, ktoré sa za 3 - 5 dni zlúpnu a ošetrenie sa môže za 4 - 6 týždňov opakovať.

Najčítanejšie na My Bystrica

Inzercia - Tlačové správy

 1. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 2. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 3. Znalec slovenského brandy
 4. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 5. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 6. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 7. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 8. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 2. Samočistiace vypínače chránia pred infekciami
 3. Hobbymarket OBI predstavil nový koncept predajne v Michalovciach
 4. Aktuálne radarové a slovenské hlásenia v autokamere?
 5. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 6. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 7. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 8. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 9. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále
 10. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 7 027
 2. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 6 138
 3. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 653
 4. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 4 454
 5. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 4 303
 6. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 3 873
 7. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 517
 8. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 504
 9. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy? 3 309
 10. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád 2 615

Blogy SME

 1. Marián Kozák: Ing. Ladislav Pleša - životný príbeh
 2. Ústav verejnej politiky FSEV UK: Metodologické okienko: Metodologické nedostatky diplomových prác I. časť
 3. Zuzana Cascino: Striptér duše
 4. Štefan Vidlár: Úvaha o korupčnej amnestii
 5. Štefan Vidlár: Za ty prachy z Bruselu
 6. Peter Chudý: Ako policajný funkcionár zničil stopy na mieste činu (vraždy/samovraždy) alebo v polícii sú stále ľudia, ktorí tam nemajú čo robiť.
 7. Ivo Nesrovnal: Vďaka Angele Merkelovej!
 8. Ladislav Boršoš: Valloslava/nahlas…
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 817
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 6 588
 3. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 6 225
 4. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal 2 829
 5. Věra Tepličková: Predseda Fico ide do sveta 2 527
 6. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 2 509
 7. Marta Karchňáková: ZSE posiela počas pandémie ľudí na poštu 2 262
 8. Helmut Posch: Zaniknutý priemyselný poklad Hnúšte 2 241
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Adam Valček: Kauza DPB: Predaj vyše stotisíc pokút skontrolujú, toto sú ďalšie pochybnosti
 5. Adam Valček: Kauza DPB: Čo robiť, keď Platiť sa oplatí pýta stovky eur za pokutu z MHD
 6. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 7. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 8. Adam Valček: V bratislavskej MHD prebehol najväčší biznis s pokutami, ovplyvní vyše 100-tisíc ľudí
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Nenechajte si ujsť ďalší diel LIVE diskusie na tému zelenej energie s fundovanými hosťami už v utorok 28. septembra o 11:00 hod.


24. sep
Ilustračné foto.

Župa vloží do spoločnosti 110-tisíc eur.


SITA 24. sep
V Banskej Bystrici zasadili prvú lipu za obete pandémie nového koronavírusu.

Výsadba výnimočných líp bude pokračovať po celom Slovensku.


ROS 24. sep

Vodička je vo vážnom stave, spolujazdec nehodu neprežil.


24. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Obeť mala len 27 rokov.


25. sep

Dieťa spadlo do podzemnej nádoby na zber dažďovej vody.


a 1 ďalší 25. sep

Vodič motocykla neprežil náraz do dopravnej značky. Osobné auto, v ktorom boli aj dve deti, sa zrazilo s domiešavačom.


25. sep

Už v čase, keď dal prokurátor návrh na väzbu, mal k dispozícii predbežný záver rozboru DNA.


24. sep

Blogy SME

 1. Marián Kozák: Ing. Ladislav Pleša - životný príbeh
 2. Ústav verejnej politiky FSEV UK: Metodologické okienko: Metodologické nedostatky diplomových prác I. časť
 3. Zuzana Cascino: Striptér duše
 4. Štefan Vidlár: Úvaha o korupčnej amnestii
 5. Štefan Vidlár: Za ty prachy z Bruselu
 6. Peter Chudý: Ako policajný funkcionár zničil stopy na mieste činu (vraždy/samovraždy) alebo v polícii sú stále ľudia, ktorí tam nemajú čo robiť.
 7. Ivo Nesrovnal: Vďaka Angele Merkelovej!
 8. Ladislav Boršoš: Valloslava/nahlas…
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 817
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 6 588
 3. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 6 225
 4. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal 2 829
 5. Věra Tepličková: Predseda Fico ide do sveta 2 527
 6. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 2 509
 7. Marta Karchňáková: ZSE posiela počas pandémie ľudí na poštu 2 262
 8. Helmut Posch: Zaniknutý priemyselný poklad Hnúšte 2 241
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Adam Valček: Kauza DPB: Predaj vyše stotisíc pokút skontrolujú, toto sú ďalšie pochybnosti
 5. Adam Valček: Kauza DPB: Čo robiť, keď Platiť sa oplatí pýta stovky eur za pokutu z MHD
 6. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 7. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 8. Adam Valček: V bratislavskej MHD prebehol najväčší biznis s pokutami, ovplyvní vyše 100-tisíc ľudí

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu