BANSKÁ BYSTRICA . Rekonštrukcia budovy sídla Úradu priemyselného vlastníctva SR (ÚPV SR) v Banskej Bystrici nakoniec vyjde o takmer 270-tisíc eur viac, než bolo uvedené v pôvodnej zmluve s vysúťaženým dodávateľom. Ako pre agentúru SITA uviedol úrad, pôvodná celková cena projektu bola upravená dodatkom zmluvy s dodávateľom Randa+R s.r.o. z dôvodu nepredvídaných zvýšených nákladov na rekonštrukciu, ktoré neboli zahrnuté v pôvodnom projekte a ktoré nebolo možné predpokladať skôr, ako sa začali práce na budove.
„Na tento účel nám Ministerstvo financií SR poskytlo zdroje na financovanie zo štátneho rozpočtu. Celková cena prác pre dodávateľa Randa +R s.r.o. je aktuálne vo výške 2 019 392,21 eura, z toho časť vo výške 1 751 348,56 eura je pre dodávateľa stavby krytá z fondov Európskej únie,“ informovalo vedenie ÚPV SR.
Do prác zasiahla pandémia
Rekonštrukciu budovy ovplyvnila aj pandémia koronavírusu na území Slovenska a harmonogram prác, ktoré mali byť dokončené do leta, sa posunul na koniec augusta. „Tými hlavnými dôvodmi bolo obmedzenie dodávok materiálov, predovšetkým zo zahraničia, a hygienické opatrenia, ktorých výsledkom bolo obmedzenie počtu pracovníkov na stavbe, čo malo výrazný dopad na spomalenie prebiehajúcich stavebných prác,“ objasňuje úrad s tým, že harmonogram aktualizovali po nástupe nového predsedu v poslednom júnovom týždni, pričom kolaudácia je naplánovaná na 26. augusta. Posun podľa vedenia ÚPV SR nemal žiadny vplyv na celkové náklady projektu.
Obnova budovy na sídlisku Fončorda má zamestnancom zlepšiť kvalitu pracovného prostredia, pričom prioritným cieľom je komplexná úspora energie. V zozname prác bola komplexná rekonštrukcia kotolne, výmena okien a ostatných otvorových konštrukcií, zateplenie strechy a obvodového plášťa a výmena svietidiel.
Vyjadrenie Matúša Medveca, predsedu ÚPV SR:
V odpovedi na Vaše otázky sme 29. 7. 2020 uviedli, že pôvodná cena projektu sa zmenila dodatkom č. 2 uzatvorenom s dodávateľom stavby RANDA +R, s. r. o., ešte za predchádzajúceho vedenia úradu o sumu 268 043,65 eur z dôvodu nepredvídaných zvýšených nákladov na rekonštrukciu, ktoré neboli zahrnuté v pôvodnom projekte a ktoré sme nemohli predpokladať skôr, kým sa nezačali práce na budove.
V rámci prebiehajúcej realizácie rekonštrukcie budovy Úradu priemyselného vlastníctva SR boli zaznamenané práce, ktoré neboli predmetom projektového riešenia budovy, ich potreba sa objavila až počas realizácie stavby a projektant ich nemohol pri spracovaní projektovej dokumentácie (PD) ani predvídať, ale zároveň boli nevyhnutné pre ďalšie pokračovanie priebehu realizácie prác.
Projektant vychádzal pri spracovaní PD z dokumentov, ktoré mal v danom čase k dispozícii a zo znalostí miesta plnenia – na základe skúšobných sond vykonaných priamo na budove. Reálny skutkový stav bolo možné zistiť až v rámci samotného uskutočnenia stavebných prác. Predmetný nesúlad nemohol byť zistený ani pri kontrole PD a rozpočtovej dokumentácie, pretože tieto práce boli súčasťou stavby a začali sa vykonávať až po odovzdaní staveniska zhotoviteľovi ako úspešnému uchádzačovi vo verejnom obstarávaní predchádzajúcom uzavretiu zmluvy.
Išlo o práce navyše, teda inak povedané, bol vykonaný väčší objem prác a z uvedeného dôvodu došlo aj k navýšeniu celkového objemu. Konkrétne išlo o:
– zmenu ukotvenia okenných konštrukcií a osadenia okenných otvorov (nakoľko pôvodne navrhnuté ukotvenie okien mokrým spôsobom sa ukázalo ako absolútne nevhodné a okenné tabule murivo svojou váhou deštruovali). Po zistení tejto skutočnosti muselo byť zmenené technické riešenie. Bolo navrhnuté nové technické riešenie okenným rozširovacím profilom, ktoré zachováva všetky tepelnoizolačné vlastnosti a zároveň urýchľuje proces osadenia okien;
– navyše práce pri výmene otvorových konštrukcií (montáž, pásky a parapety), demontáž a spätná montáž jestvujúcich parapetných dosiek nebola riešená vo výkaze výmer;
– bleskozvod (neriešený v projektovej dokumentácii);
– zmena riešenia výplní kotolní a garáží (garážové brány boli zmenené zo samostatne stojacich na jednokrídlové brány z dôvodu vnútorného stĺpika medzi bránami, ktorý nebolo možné uchovať, pretože bol technicky nevyhovujúci a zároveň by bol prekážkou pre jestvujúce stúpačky kúrenia), zmena oproti pôvodnému riešeniu z dôvodu nemožnosti realizácie pôvodného návrhu na mieste;
– vložkovanie komína (vzhľadom na nový typ kondenzačného kotla vznikla potreba vnútorného vložkovania komína pre kondenzačný kotol);
– demontáže, úpravy kotvenia a montáže odfuku plynového potrubia z regulačnej stanice plynu;
– demontáž oceľového nosníka po obvode objektu, ktorý bol súčasťou pôvodnej strešnej konštrukcie;
– vnútorné maľby (nevyhnutnosť maľovať interiér min. 2-krát, a to z dôvodu, že objekt nebol maľovaný dlhší čas a jednonásobný náter bol nedostačujúci).
Práce navyše boli identifikované už na prvom kontrolnom dni po prevzatí staveniska dodávateľom stavby, ktorý preveril situáciu na mieste a avizoval potrebu mimoriadnych ďalších zdrojov s cieľom úspešne projekt ukončiť.
Dovoľte mi, aby som Vás ubezpečil, že cieľom nového vedenia ÚPV SR je postupovať maximálne hospodárne pri využívaní verejných zdrojov.