BANSKÁ BYSTRICA. Svojimi akciami sa doň zapája aj tento rok Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici. Svoje kardiovaskulárne riziko si môžu záujemcovia dať zistiť aj teraz na RÚVZ Banská Bystrica a navštíviť Poradňu zdravia, kde im odborní pracovníci bezplatne na základe vyšetrenia hodnôt biochemických ukazovateľov ako sú: hladina celkového cholesterolu, cukru tukov tzv. triacylglicerolov, HDL (dobrého) a LDL (zlého) cholesterolu v krvi, BMI (Body max indexu), WHR indexu (pomer pás/bok), analýzy zloženia tela, merania oxidu uhoľnatého (CO) vo vydychovanom vzduchu prístrojom Smokerlýzer u fajčiarov a individuálneho odborného poradenstva pre optimalizáciu životného štýlu so zameraním na zdravú výživu, pohybovú aktivitu a fajčenie stanovia riziko rozvoja srdcovo-cievneho ochorenia.
„Poradenstvo a vyšetrenia v rámci ktorých sa môže každý záujemca dozvedieť viac o svojom zdraví poskytujeme po celý rok. Dávame aj možnosť špecializovaného poradenstva v nadstavbových poradniach ako napr. poradňa zdravej výživy, poradňa pre optimalizáciu pohybovej aktivity, poradňa na odvykanie od fajčenia. Na znižovanie nadváhy“. Viac informácií o našich aktivitách nájdete aj na www.vzbb.sk“ – uviedla MUDr. Zora Kľocová Adamčáková, PhD. vedúca lekárka oddelenia podpory zdravia. Edukačné materiály k problematike srdcovocievnych ochorení majú záujemcovia možnosť nájsť na webovej stránke Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Banská Bystrica.
Prevencia ako základ
Choroby obehovej sústavy (CHOS) majú dlhodobo najvyšší podiel zo všetkých príčin smrti v rámci celej populácie vo väčšine vyspelých krajín sveta. Podľa WHO chronické choroby srdca (CHOS) sú „zabijakom“ číslo 1 na ktoré zomiera ročne viac ako 17 miliónov ľudí. Hlavnou myšlienkou je zvýšiť povedomie verejnosti a propagovať význam prevencie pred srdcovo-cievnymi ochoreniami. Medzi hlavné faktory patrí fajčenie, nedostatok pohybovej aktivity , nadváha a obezita, nezdravý spôsob stravovania, vysoký krvný tlak a vysoká hladina cholesterolu. Podľa odbornej verejnosti sa až v 80 percentách dá rozvoju kardiovaskulárnych ochorení predísť preventívnymi opatreniami v zmysle dodržiavania zásad zdravého životného štýlu a včasného rozpoznania rizikových faktorov, ktoré významnou mierou prispievajú k ich vzniku
„V prevencii kardiovaskulárnych chorôb, ale aj celej rady iných chronických chorôb (napr. diabetes, obezita) je dôležité vyvážené stravovanie s primeraným energetickým príjmom, dostatkom ovocia a zeleniny (odporúčaná denná dávka je 400 g rozdelená do 4-5 porcií), preferovanie hydiny a rýb, úplné vynechanie údenín, vyprážaných jedál, polotovarov, sladkostí a sladených nápojov. Pravidelne zaraďovať do jedálnička strukoviny, orechy, celozrnné potraviny, dbať na dostatočný príjem tekutín. V pohybovej aktivite sa dnes odporúča 10 000 krokov denne (u starších osôb 8000 krokov) a k tomu aspoň 30 min. aeróbnej aktivity tak, aby ste sa zadýchali a spotili tak, aby ste sa museli prezliecť. Úplnou samozrejmosťou by mal byť dostatočný spánok a pobyt na čerstvom vzduchu a samozrejme zanechanie fajčenia a žiadna, alebo nízka konzumácia alkoholu“ , dopĺňa MUDr. Zora Kľocová Adamčáková, PhD. Záujemcovia sa môžu do Poradne zdravia objednať telefonicky na čísle 048/4367 440, elektronicky na poradna.zdravia@vzbb.sk, alebo osobne na adrese RÚVZ v Banská Bystrica, Cesta k nemocnici č.1, 975 56 Banská Bystrica.
Spracovala Mária Tolnayová, hovorkyňa RÚVZ B. Bystrica