BANSKÁ BYSTRICA. Niet pochýb, že zmena klímy v najbližších rokoch výrazne poznačí život našich miest. Aj preto sa snažia samosprávy na tento proces pripraviť a čeliť v predstihu problémom, ktoré nás čakajú. Banská Bystrica nie je v tomto smere výnimkou.
Jednou z ciest je vytváranie druhovo rozmanitých kvetnatých lúk, vhodných pre mestské prostredie. Tie by neboli natoľko náročné na kosenie, zlepšovali by zadržiavanie vlahy aj mikroklimatické pomery a priniesli by vyššiu biodoverzitu prostredia.
Predseda komisie životného prostredia a mestský poslanec Matúš Molitoris informoval, že v Sásovej sa podarilo vytipovať v spolupráci s odborníkmi tri skúšobné lokality, kde by vzniklo akési prírodné laboratórium. „Tu by sme v praxi vyskúšali najvhodnejšie postupy pre efektívne zakladanie takýchto lúk. Či to už bude spôsob vysievania, nastieľania tzv. zeleného sena, prípadne nastieľania na upravený podklad,“ doplnil s tým, tento experiment poskytne aj odpoveď na to, ako druhovo vyskladať “miešanku” vhodných rastlín pre potreby mesta.
Na zaujímavom experimente sa okrem mesta podieľa aj Fakulta prírodných vied UMB, ZAaRES a Výskumný ústav trávnych porastov a horského poľnohospodárstva, ktorý pôsobí pri Národnom poľnohospodárskom a potravinárskom centre.
Odskúšajú varianty
Ako informovala docentka Ingrid Turisová z Fakulty prírodných vied UMB, v rámci prírodného laboratória chcú odskúšať viacero variant pre získanie kvetnatých lúk v mestskom prostredí. „Na dvoch plochách - svahovej lúke a mokradi sa vyskúšajú všetky tri varianty, na tretej ploche vysadíme semená do preoranej pôdy, aby Sásovčania videli efekt hneď v prvý rok pokusu,“ dodala.
V rámci prírodného laboratória získajú odborníci presnú odpoveď na to, aké sú najlepšie predpoklady pre založenie kvetnatej lúky v danej lokalite.
Ako doplnila docentka Turisová, pred samotným vysievaním je nutné urobiť agrochemický rozbor pôdy a podľa pôdnej reakcie a obsahu živín stanoviť spôsob založenia kvetnatej lúky.
Druhý spôsob počíta s rozrušením trávnika bránami resp. rotavátorom kvôli úplnému odstráneniu vrchnej časti trávnika a nastlanie „zeleného sena“ z vybranej druhovo bohatej lúky. Tretí spôsob by predstavoval tiež rozrušenie trávnika a výsev druhovo bohatej zmesi alebo semien vybraných bylinných druhov.
Ešte je čas nepriaznivé trendy zvrátiť
Téma zadržiavania vody v krajine sa stáva čoraz akútnejšou. Mestá počas dlhých horúcich a najmä suchých dní trpia nedostatkom vlahy, čo má za následok zvyšovanie pocitovej teploty o niekoľko stupňov. Z toho dôvodu sa zvyšuje počet kolapsov z tepla a mesto stráca aj svoju biodiverzitu, nakoľko mnohé druhy živočíchov a hmyzu odchádzajú do chladnejších a vlhkejších lokalít.
Projekty mestských zelených lúk sa tak javia ako vhodné riešenie, ktoré navyše mesto esteticky skrášlili.