BANSKÁ BYSTRICA. Chodníček pre budúcnosť – taký je názov projektu občianskeho združenia Severná, s ktorým sa uchádzajú o podporu z programu Nadácie Ekopolis Zelené oázy. Pri výsadbe stromov chcú spolupracovať so Záhradníckymi a rekreačnými službami mesta, ktoré budú odborným garantom ich výsadby.
„Deti sú naša budúcnosť , ich budúcnosť sú stromy. Žijeme v dobe, v ktorej si stále viac ľudí uvedomuje vážnosť klimatických zmien a potrebu iného prístupu k zeleni. Avšak stromy v mestách nie sú v kompetencii občanov. Chodníček pre budúcnosť má byť inšpiráciou pre druhých, ako mať v meste "svoj" strom a má byť ukážkou pre mestské samosprávy, že občan má svoje miesto v procese výsadby a starostlivosti o zeleň,“ približuje projekt jeho koordinátorka Eva Mazancová z občianskeho združenia.
Ako dodala, Severná je síce malé sídlisko, no s veľmi silným komunitným základom:“ Naše hlavné presvedčenie je, že kvalitné prostredie vytvára lepšie podmienky na život a silnejšiu komunitu. Taktiež si ale uvedomujeme, že malý počet obyvateľov(cca 600), nie je v dostatočnom záujme poslancov. Práve tento aspekt nám však ukázal silu občianstva a susedskej sily.“
Spolupráca mesta a obyvateľov pri tvorbe zelene
Aktívne sa preto začali zapájať do projektov a dvakrát boli úspešní aj pri hlasovaní o projektoch v rámci participatívneho rozpočtu.
Projekt Chodníček pre budúcnosť chápu ako výzvu, že je čas byť aktívny a že existuje spôsob spolupráce občanov a mesta pri tvorbe zelene.
„Nové stromy na našom sídlisku majú byť inšpiráciou pre komunity po celom Slovensku a najmä ukážkou, že spoluúčasť občanov pri výsadbe či "adopcia" stromu zvýšia potenciál prežitia stromu a zároveň zvýšia záujem ľudí o ekológiu,“ doplnila.
Chodník, na ktorom chcú zámer sadenia stromov zrealizovať, sa tiahne od začiatku sídliska skoro po jeho koniec.
„Jeho veľkou výhodou je, že je úplne separovaný od cesty a teda obe strany ponúkajú priestor na vysadenie nových stromčekov,“ dopĺňa Eva Mazancová.
Pribudne aj vtáčí chodník
Vďaka projektu Komunitnej nadácie Zdravé mesto sa bude na jar pozdĺž chodníčka vytvárať aj náučný vtáčí chodník s popisnými tabuľami.
Keďže v období pandémie bola osobná diskusia nemožná, záujem o stromčeky zisťovali na komunitnej FB stránke. „Dôležitým aspektom bolo zistiť, či by boli občania ochotní preplatiť 20% nákladov na strom s informačnou tabuľkou a sami si ho zasadiť. V rámci jedného dňa sa našlo nielen množstvo záujemcov, ktorí si výzvu prečítali, ale mnohí oslovili aj ďalších susedov, ktorí ešte v komunite nie sú. Dokonca sa našli susedia, ktorí predplatili stromčeky pre prípadných záujemcov, ktorí by si v tejto ťažšej ekonomickej dobe nemohli stromčeky dovoliť,“ doplnila.
Záujem ľudí bol príjemným prekvapením
Za jeden deň mali 28 záujemcov o stromčeky pre svoje deti, 2 záujemkyne o stromčeky pre svoje vnúčatká, 4 rodinné stromy, 2 stromy ešte nenarodeným deťom a 4 stromy do zásoby od ochotných susedov.
„Takáto pozitívna odozva a živá diskusia len potvrdila naše presvedčenie, že ľudia nielen že chcú mať zeleň v meste, ale sú si ochotní zaplatiť a participovať pri výsadbe,“ dodala.
Každý zo stromov bude označený tabuľkou, ktorá bude okrem mena dieťaťa, či rodiny obsahovať aj zaujímavú informáciu o klíme, stromoch či celom ekosystéme.