BANSKÁ BYSTRICA. Väčšina obcí v okresoch Banská Bystrica a Brezno organizuje skríningové plošné testovanie počas jedného, alebo dvoch víkendových dní. Odberné miesta zriadili väčšinou na úradoch, v kultúrnych strediskách, či na školách, no niekde sa testuje aj v priestoroch hasičských zbrojníc a v telocvičniach. K zaujímavostiam patrí Hronsek, kde testujú v záhrade kaštieľa, v Beňuši je to zas dom smútku.
Spojili sa štyri obce
Keďže agenda okolo organizácie testovania je pomerne náročná a hlavne malé obce by s tým mali problém, vo viacerých prípadoch sa spojili dve, či tri obce a zriadili jedno odberné miesto. V jednom prípade sa dokonca spojili štyri obce – Dúbravica, Oravce, Sebedín – Bečov a Čerín. Starosta Čerína Pavel Kmeť povedal, že najvhodnejším miestom pre testovanie je kultúrny dom v ich obci, v časti Čačín. „Keďže sme na príprave spolupracovali štyri samosprávy, išlo nám to dobre. My v spolupráci so Sebedínom sme zabezpečovali hlavne administratívnu časť, Dúbravica a Oravce mali na starosti zabezpečenie testov, či overalov a ochranných pomôcok,“ doplnil.
Aby sa im pred odberným miestom netvorili rady, uprednostnili systém registrácie, zároveň však nechali aj voľné miesta pre tých, čo sa nemali možnosť registrovať. „Výhodou je aj to, že v odbernom tíme máme tri zdravotníčky. Dve robia stery a jedna ich vyhodnocuje, takže to ide veľmi plynule,“ doplnil. Obec zároveň verí, im náklady spojené s testovaním štát vykompenzuje. „Zatiaľ nevieme, či to bude v plnej výške, ešte sme nedostali definitívnu odpoveď. Za jesenné testovanie nám náklady uhradili. Verím, že sa tak stane aj teraz,“ doplnil s tým, že náklady na jedného otestovaného vychádzajú asi na 5 eur.
Starším ľuďom certifikáty rozniesli
Aj v Dolnej Mičinej bolo testovanie bez problémov. Starosta Oto Hudec má výhodu nepochybne aj v tom, že dlhé roky pôsobil ako hasič a dobre ovláda zásady krízového riadenia.
V obci zvolili ako kľúč k tomu, aby ľudia nestáli v radoch testovanie podľa čísel domov. Do piatej večer otestovali vyše 180 ľudí, ani jeden prípad nebol pozitívny. Starosta to pripisuje aj tomu, že dlhodobo v obci dbajú o to, aby sa dodržiavali zásady na ochranu ľudí v súvislosti s pandémiou a robia osvetu. Zatiaľ čo v jesenných kolách plošného testovania robili odbery v stane, teraz to bolo v miestnej hasičskej zbrojnici.
Celý systém odberov a vydávania certifikátov mali zorganizovaný tak, aby sa ľudia nemuseli stretávať. „Starším ľuďom sme vyšli v ústrety aj tým, že na výsledok testu nemuseli čakať a odniesli sme im ho domov,“ dodal. Keďže v obci už majú oficiálne pridelené identifikačné číslo pre mobilné odberné miesto, môže im to aj do budúcnosti uľahčiť napríklad sledovanie zdravotného stavu v miestnej rómskej komunite. „Ak by sa objavilo nejaké podozrenie, vieme ľudí rýchlo pretestovať. Našťastie, zatiaľ tento problém nemáme,“ doplnil.