BANSKÁ BYSTRICA. Zástupcovia sociálnych a ekonomických partnerov v procese prípravy integrovaných územných stratégií sú znepokojení situáciou, ktorá vznikla medzi Banskou Bystricou a Zvolenom ohľadom prípravy Integrovanej územnej stratégie UMR, ktorá má byť podkladom pre budúce čerpanie významného objemu verejných finančných prostriedkov, určených na rozvoj nášho územia.
Na primátora Banskej Bystrice Jána Noskaa sa preto obrátili otvoreným listom, pod ktorý sa podpísali architekti, environmentalisti, sociológovia aj občianske združenia.
"Podľa našich vedomostí v januári 2020 vydala Vláda SR metodiku spracovania PHRSR a v máji Jednotný metodický rámec pre prípravu integrovaných územných stratégií (IUS), kde sa podrobne uvádza aj postup pri vymedzení území udržateľného mestského rozvoja (UMR). Podľa tejto metodiky má byť proces definovania územia UMR ako strategicko-plánovacieho regiónu vedený primátorom jadrového mesta mestského regiónu. Tento proces ale musí zohľadňovať aj existenciu záujmu a kapacít pre spoluprácu kľúčových sociálno-ekonomických partnerov, " píšu v liste.

Chýba im verejná diskusia
„Vytvorenie modelu spoločného UMR dvoch väčších miest, akými mesto Banská Bystrica a mesto Zvolen nesporne sú, by malo byť výsledkom procesu, ktorému predchádzala široká odborná i politická diskusia, čo sa v našom prípade nestalo“. Pýtame sa, prečo sa tento proces neudial, keďže ste ho ako primátor jadrového mesta vykonať mali Vy, tak ako Vám to odporúčala spomenutá metodika," konštatuje sa v otvorenom liste s tým, že komunikácia so sociálno-ekonomickými partnermi a promptné začatie procesu prípravy prác by mali byť prvými krokmi v príprave tejto stratégie, obzvlášť, keď je celý tento proces v časovom strese.
"Toto vnímame, že je v rozpore s Vaším odvolávaním sa na dodržanie metodiky a aj s apeláciou na prijatie správneho rozhodnutia „za ľudí a pre ľudí”, ktoré ste uverejnili vo svojom liste p. Remišovej. Sme znepokojení aj tým, že dôležitá téma, ako je príprava stratégie UMR, bola na mestskom zastupiteľstve predložená len v rámci bodu Rôzne, a to až 8. decembra 2020, teda viac než po polroku, ako boli vymedzené územia UMR a len 3 týždne pred termínom predloženia vstupných správ integrovaných územných stratégií Ministerstvu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky."
Napriek tomu, že spolupráca medzi samosprávami nemôže byť vynucovaná, a takisto berieme do úvahy nedostatočnú komunikáciu vlády smerom k samosprávam v procese prípravy IUS, vnímajú signatári postup Banskobystrickej samosprávy ako nedbanlivý voči potrebám obyvateľov celého územného priestoru Banská Bystrica - Zvolen, voči firmám, školám a ostatným partnerom, ktorí v tomto území pôsobia, a ktorí sú konečnými užívateľmi zdrojov.

"Nepriaznivý demografický vývoj Banskej Bystrice, ubúdanie obyvateľov, únik mladých a vzdelaných ľudí, to, že podľa prognózy SAV bude v roku 2040 naše mesto demograficky najstarším mestom na Slovensku, fakt, že najrozšírenejším povolaním v Banskej Bystrici je predavač/predavačka a ďalšie dôvody sú vážnymi argumentmi na to, aby samospráva konala v záujme rozvoja územia a budovala spoluprácu tam, kde je to možné a želané. Integrovaná územná stratégia UMR je príležitosťou synergicky spojiť sily miest, obcí v území, podnikateľov, inštitúcií, akademickej obce, firiem aj občianskeho sektora.
Keďže spoločným postupom našich dvoch miest (a okolitých obcí) by sme podľa informácií z MIRRI získali viac zdrojov na rozvoj (pre UMR, kde sú spojené 2 obce so štatútom mesta, sa podľa počtu obyvateľov k sume aplikuje koeficient 1,2 a územiu je teda priznaných o 20 % viac), rozhodnutie o samostatných UMR, ktoré vzniklo bez diskusie s relevantnými partnermi v meste v tomto kontexte vnímame v neprospech ich obyvateľov," apelujú signatári otvoreného listu.
Chcú mimoriadne zastupiteľstvo
Primátora vyzvali k zvýšenému úsiliu o vzájomnú komunikáciu s mestskými poslancami, sociálno-ekonomickými partnermi, ako aj samosprávou mesta Zvolen k riešeniu tejto situácie s ohľadom na potreby všetkých obyvateľov tohto územia. "Zároveň v súvislosti s uvedeným Vás vyzývame k zvolaniu mimoriadneho zasadnutia Mestského zastupiteľstva Banskej Bystrice rozšírené o relevantných partnerov UMR. Je dôležité, aby v tejto náročnej téme bola prítomná diskusia, participácia, rešpekt a profesionalita v podávaní informácií. Občania by nemali prísť o alokované finančné prostriedky pre nedostatočnú komunikáciu, aj keď je to v období časového stresu, ktoré sami nezapríčinili," žiadajú.
Signatári otvoreného listu: Maroš Chmelík, Centrum komunitného organizovania Martina Barancová Paulíková, Združenie Slatinka, environmentalistka Ivan Chorvát, sociológ, Univerzita Mateja Bela Ján Plesník, Živnostenské spoločenstvo mesta Zvolen, občianske združenie Csilla Droppová, Nadácia Zastavme korupciu Beata Hirt, Komunitná nadácia Zdravé mesto , Ľudmila Priehodová, architektka Aneta Chlebničanová, Nadácia pre deti Slovenska, senior expertka Peter Medveď, Nadácia Ekopolis Alexandra Bitušíková, etnologička, Univerzita Mateja Bela Ing. arch. Michal Gaj Ing. arch. Tomaš Sobota Ingrid Krajčovičová, architektka Zuzana Szabóová, Centrum komunitného organizovania, Školy za demokraciu Milan Zvada, Záhrada - kultúrne centrum Ivana Figuli, občianska platforma Nie v našom meste Martina Strmeňová, Centrum komunitného organizovania, občianska platforma Nie v našom meste__