BANSKÁ BYSTRICA. Manželia Jolana a Štefan Nátherovci z Banskej Bystrice sa venujú komunitnej práci s rómskymi deťmi z náročných podmienok už viac ako 25 rokov.
Pripravujú ich na školu a neskôr sprevádzajú dospievaním tak, aby boli sebestační a pripravení na život. Pred pár dňami patrili k laureátom ocenenia Biela vrana 2020 za občiansku odvahu a obhajobu verejného dobra.
Odradiť sa nikdy nenechali
Jolana Nátherová je Rómka, Štefan Neróm. Možno aj to im pomohlo naštartovať aktivity, ktoré mali ako jeden z cieľov zmazať rozdiely medzi etnikami a čeliť extrémistickým náladám. Tie silneli už v čase, keď spúšťali svoje prvé projekty. Manželia Nátherovci priznávajú, že za tie roky museli ísť neraz doslova hlavou proti múru a občas aj poriadne narazili. No odradiť sa nikdy nenechali.
Dnes sú z prvých detí, ktorým sa v rámci komunitných aktivít začali venovať, už dospelí ľudia a veľká časť z nich sa snaží to, čo do nich vštepili, odovzdávať vlastným deťom.

Svetlý kostým zohral svoje
Štefan Náther si na začiatky aktivít, ktoré spadajú do roku 1994, spomína s rešpektom. „Na začiatku to bola možno náhoda. Náš známy, macedónsky misionár Pavle, nás vtedy požiadal, či by sme s ním nezašli do jednej z rómskych rodín. Požičal im totiž peniaze a nevracali mu ich.
Keďže manželka z rómskeho prostredia pochádza, myslel si, že sa im dokáže lepšie priblížiť aj vďaka tomu, že ovládala jazyk. Byt, do ktorého sme išli, bol v sociálnej bytovke a pamätám si, že Jolka mala vtedy na sebe elegantný svetlý kostým. Keď sme z bytu odchádzali, obklopil nás strapec rómskych detí. Boli zvedavé na to, kde sme boli, prečo sme tam boli a, samozrejme, chceli sa nás dotýkať. Manželka vtedy podvedome cúvla. Mala obavy, že jej pekný kostým ušpinia,“ usmeje sa Štefan.
Kultivovaná Jolka totiž v tom čase prechádzala vnútorným zápasom, od svojich rómskych koreňov sa chcela odstrihnúť.